MENU

REPERTUAR
Zobacz repertuar
7 października piątek 2016

19:00
13 Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim

Filharmonicy Opolscy

Zbigniew Graca – dyrygent
Lennard Czakaj – trąbka

Program:
Ryszard Wagner – Uwertura do opery Śpiewacy norymberscy
Siegfried Kurz – Koncert na trąbkę op. 23
Ludwig van Beethoven – VIII Symfonia F-dur

Zbigniew Graca

Studiował w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec Tadeusza Wrońskiego oraz dyrygentury symfoniczno-operowej u Stanisława Wisłockiego. Swoje umiejętności doskonalił u Franco Ferrary w Sienie (Włochy) oraz u Rafaela Kubelika w Lucernie (Szwajcaria).

Jest laureatem głównych nagród w konkursach dyrygenckich:
w Kopenhadze (Konkurs im. N. Malko- III),
w Katowicach (Konkurs im. G. Fitelberga- V)
oraz w Wiedniu (Konkurs im. H. Swarowskiego- III).

W latach 1975-80 współpracował z Orkiestrą Radiową w Warszawie, a następnie – jako koncertmistrz i dyrygent – z Orkiestrą Symfoniczno-Operową w Akwizgranie (Niemcy). W latach 1985-88 był etatowym dyrygentem Opery Królewskiej w Kopenhadze. W sezonie 1989/90 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Państwowej Opery we Wrocławiu.

W latach 1992-95 był regularnym gościnnym dyrygentem Opery Poznańskiej, gdzie przygotował i prowadził premiery m.in. „Aidy” Verdiego, „Cyganerii” Pucciniego, „Święta wiosny” Strawińskiego czy „Cudownego Mandaryna” Bartoka.

Obecnie – od 1989 r. – jest etatowym dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej.

Tu przygotował i pełnił kierownictwo muzyczne wielu oper Mozarta, Rossiniego czy Donizettiego. Współtworzy muzycznie coroczny Festiwal Mozartowski w Warszawie od chwili jego powstania w roku 1991.

Występuje niemal we wszystkich krajach Europy (regularnie w Skandynawii, Niemczech, Hiszpanii, Francji, Włoszech, na Litwie i Łotwie), w Japonii i Stanach Zjednoczonych. Od 1995 r. jest corocznie zapraszany na występy do Izraela.

Od 1998 r. występuje w Turcji z Prezydencką Orkiestrą Symfoniczną oraz w Narodowym Teatrze Operowym w Ankarze. Rok 1999 zaowocował współpracą z Łotewskim Narodowym Teatrem Operowym, która trwa do dziś. W LNO w Rydze kierował muzycznie premierami oper Mozarta: „Don Giovanni”, ”Cosi fan tutte”, ”Wesele Figara” oraz „Czarodziejski Flet”.

Od 2012 roku ponownie współpracuje z Teatrem Wielkim w Poznaniu, gdzie dyryguje operami: „Wesele Figara”, „Cyrulik sewilski, ”Don Giovanni” i „Toska”.

W Polsce koncertuje z zespołami niemal wszystkich orkiestr: w Filharmonii Narodowej w Warszawie, filharmoniami w Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Gdańsku, Białymstoku, Lublinie, Bydgoszczy, Rzeszowie, z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach czy z Polską Orkiestrą Kameralną – Sinfonią Varsovią.

W swoim dorobku posiada liczne nagrania archiwalne oraz płytowe.

Lennard Czakaj

Trębacz młodego pokolenia, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Opolu, obecnie student pierwszego roku na akademii muzycznej w Bazylei (Szwajcaria). Urodzony w Niemczech, naukę gry rozpoczął w wieku siedmiu lat po osiedleniu się w Leśnicy – w niezwykle malowniczej miejscowości u podnóża Góry św. Anny - gdzie niemal od dwudziestu lat działa Publiczna Szkoła Muzyczna I st., jedna z pierwszych tego typu w Polsce, prowadzonych przez samorząd lokalnej gminy.

Jego umiejętności i rozwój mają charakter mocno indywidualny, bo w swoich preferencjach artystycznych łączy często muzykę klasyczną z jazzową, grając z powodzeniem zarówno w orkiestrze symfonicznej jak i w big bandzie.

Swoje umiejętności doskonalił nie tylko na lekcjach u swojego pierwszego nauczyciela - Klaudiusza Lisonia, ale również na warsztatach i kursach prowadzonych przez nauczycieli akademickich i wybitnych muzyków, do których należą m.in .Reinhold Friedrich, Klaus Schuhwerk, Konradin Groth, Wolfgang Guggenberger, Hannes Läubin, Laura Vukobratović, Richard Giangiulio, James Morrison.

W 2013 roku odbył tournee z Polsko-Niemiecką Filharmonią Młodych,wykonując niezwykle popularny koncert A.Arutiuniana, a w 2014 roku reprezentował PSM w Opolu na koncertując w Chinach.

Był członkiem European Music Campus Orchestra oraz Sistema Europe Youth Orchestra, z którą występował na deskach słynnej La Scali w Mediolanie.

Lennard został w 2015 roku stypendystą programu „Młoda Polska” , a w roku szkolnym 2015/16 przyznano mu stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2016 roku został finalistą konkursu „Młody Muzyk Roku” organizowanego przez TVP Kultura, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Muzyki i Tańca, zdobywając nagrodę publiczności.

Lennard Czakaj to jeden z najmłodszych i najbardziej utalentowanych muzyków Opolszczyzny,którego być może częściej słuchać w charakyerze solisty.

Miejsce: sala koncertowa