MENU

REPERTUAR
Zobacz repertuar
11 listopada piątek 2016

18:00
KONCERT SYMFONICZNY z okazji NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI FINALIZUJĄCY KOLEJNY ETAP WARSZTATÓW EKOLOGICZNO-ARTYSTYCZNYCH
Marszałek Województwa Opolskiego – Andrzej Buła oraz Dyrektor Filharmonii Opolskiej – Przemysław Neumann zapraszają na koncert symfoniczny finalizujący kolejny etap warsztatów ekologiczno-artystycznych.

 

Bezpłatne zaproszenia do odbioru w kasie biletowej Filharmonii Opolskiej
w dniu koncertu od godz. 17:30. Ilość miejsc ograniczona ze względu na pierwszeństwo uczestnictwa w koncercie dla osób biorących udział w warsztatach w ramach projektu.

 

Filharmonicy Opolscy
Przemysław Neumann - dyrygent 
Maria Włoszczowska - skrzypce (Laureatka VI nagrody w 15. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego) 

 

Program:

Feliks Nowowiejski - Uwertura Król wichrów 
Henryk Wieniawski - II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22
Zygmunt Noskowski - II Symfonia c-moll Elegijna 

 

fot. Barbara Regulska
 

Maria Włoszczowska, urodzona w Warszawie, koncertuje na całym świecie jako solistka i kameralistka.


Jest zwyciężczynią Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Elskiego w Mińsku na Białorusi, finalistką i laureatką VI nagrody w 15. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, oraz zdobywczynią pięciu nagród specjalnych w 14. Konkursie Wieniawskiego.


W marcu 2016 r. wystąpiła w londyńskiej Wigmore Hall w debiutanckim recitalu z pianistą Alasdairem Beatsonem.


Studiowała u Prof. Jana Staniendy na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz u Prof. Leonida Kerbela w Conservatoire Royal w Brukseli. W 2014 r. ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie pod okiem Maxima Vengerova w Royal Academy of Music w Londynie. W tym samy roku, jako jedyny instrumentalista smyczkowy, została wybrana do finału przesłuchań Young Classical Artist Trust w Londynie, gdzie zdobyła prestiżową nagrodę „Emily Anderson Prize” i otrzymała tytuł „Royal Philharmonic Society Young Artist”.


Równorzędnie z występami solo z orkiestrą oraz recitalami, ważne miejsce w życiu muzycznym Marii zajmuje muzyka kameralna, dzięki czemu ostatnio współpracowała między innymi z takimi artystami, jak Maxim Vengerov, Robert Levin, Philippe Graffin, Alasdair Beatson, Nobuko Imai, James Baillieu, Roger Chase i Sam Haywood.


Jej debiutancka płyta z Sonatami Kościelnymi Mozarta na dwoje skrzypiec i organy, nagrana w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej z Maximem Vengerovem oraz Romanem Peruckim, była niedawno przedstawiana w programie BBC Radio 3.


Gra na skrzypcach Pietro Guarneri da Mantua.

Źródło własne artysty

 fot. Fundacja 2.8

 

Przemysław Neumann

Dyrektor Filharmonii Opolskiej

 

Urodził się w 1979 roku w Poznaniu. Jest absolwentem Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego oraz Szkoły Muzycznej II stopnia w Poznaniu w klasie śpiewu. Ukończył studia na Akademii Muzycznej w Poznaniu – dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie prof. Jerzego Salwarowskiego oraz prof. Antoniego Grefa.


Jest laureatem I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach w 1999 roku. W 2002 roku na III Przeglądzie Młodych Dyrygentów w Białymstoku zajął III miejsce.


Jako dyrygent prowadził orkiestrę Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz orkiestry: Filharmonii Białostockiej, Częstochowskiej, Lubelskiej, Krakowskiej, Szczecińskiej, Śląskiej w Katowicach oraz Toruńską Orkiestrę Symfoniczną.


Już podczas studiów nawiązał współpracę z poznańskim Teatrem Muzycznym, do roku 2013 będąc jego etatowym dyrygentem i kierownikiem orkiestry. Przez 9 sezonów artystycznych przygotował kilka premier oraz poprowadził kilkaset spektakli i koncertów. Od 2010 roku współpracuje z Gliwickim Teatrem Muzycznym, od 2013 z Teatrem Wielkim w Poznaniu.


Po obronie doktoratu w roku 2009 podjął pracę naukową w katedrze dyrygentury poznańskiej Akademii Muzycznej.


1 września 2015 roku został dyrektorem Filharmonii Opolskiej.

 

 

Miejsce: Sala koncertowa