MENU

REPERTUAR
Zobacz repertuar
18 listopada piątek 2016

19:00
Prezydencki Piątek

Bilety: normalny 30 zł, ulgowy 15 zł

Abonamenty 

 

Filharmonicy Opolscy
Maciej Koczur – dyrygent (Laureat I nagrody VI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku)
Jakub Dubik – wiolonczela

 

Program:

Wolfgang Amadeus Mozart – Symfonia D-dur Haffnerowska KV 385
Antonín Dvořák – Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104

 

Miejsce: Sala koncertowa 

 

fot. M. Heller

Maciej Koczur - dyrygent 

Doktorant w Katedrze Dyrygentury Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest absolwentem dyrygentury w klasie dra hab. Pawła Przytockiego, którą ukończył z wyróżnieniem, dyrygując Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.
Tegoroczny laureat I nagrody VI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku. W 2014 roku został laureatem „Małego Złotego Berła” Fundacji Kultury Polskiej, jego kandydaturę wysunął maestro Jerzy Maksymiuk. W 2013 r. był najmłodszym uczestnikiem IX „Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga”. W sezonie artystycznym 2013/2014 był dyrygentem-rezydentem w Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina. Z ramienia Akademii Muzycznej w Krakowie w roku 2014 jako dyrygent uczestniczył w projekcie „Ovid’s Metamorphoses Erasmus Intensive Programme” na Akademii Ferenca Liszta w Budapeszcie. W latach 2008-2014 był dyrygentem „Archetti” Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna. W latach 2010-2015 był asystentem dra hab. Tomasza Chmiela, dyrygenta Krakowskiej Młodej Filharmonii działającej przy ZPSM im. M. Karłowicza w Krakowie. Współpracował z orkiestrami filharmonii m.in. w Bydgoszczy, Krakowie, Opolu, Szczecinie, a także z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Dyrygował prawykonaniami utworów na międzynarodowych festiwalach muzyki współczesnej takich jak: „Warszawska Jesień”, „Musica Polonica Nova”, „Sacrum Profanum”, „Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich”. Jest współzałożycielem i kierownikiem artystycznym zespołu wokalnego „Oktofonia”.

 

Jakub Dubik - wiolonczela 

„Jakub Dubik należy do grona najbardziej utalentowanych wiolonczelistów młodego pokolenia w Polsce.”
prof. Tomasz Strahl

„Dotychczasowe osiągnięcia [...] oraz plany artystyczne dają mocny argument do twierdzeń, iż [...] Jakub Dubik rozsławi dobre imię Polski.”
Jerzy Maksymiuk, Janusz Olejniczak

Jakub Dubik jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina
w Warszawie w klasie wybitnego polskiego pedagoga profesora Tomasza Strahla.
Wcześniej kształcił się pod kierunkiem mgr Agnieszki Płoszejowskiej oraz mgr Anny Hryniów-Kościów w Państwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Opolu.

Mimo młodego wieku (20 lat) w swoim dorobku artystycznym ma koncerty w takich salach jak: Weill Hall w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Chamber Music Hall w Filharmonii Berlińskiej, Brahms Saal w Musikverein we Wiedniu. Do najważniejszych osiągnięć wiolonczelisty należą m.in. druga nagroda w Między-narodowym Konkursie Irvine Young Concert Artist w Nowym Jorku, druga nagroda w Międzynarodowej Trybunie Młodych Wykonawców w Ljubljanie (dodatkowo nagranie w 3. programie Radio Slovenija), druga nagroda w I International Music Competition Berlin, a także a także 11 pierwszych, 3 drugie oraz 3 trzecie nagrody na ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach w Polsce oraz za granicą.
Wiolonczelista został zapraszony na festiwale m.in. "Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki" w Filharmonii Zielonogórskiej, Tygodnia Talentów w Dworku Ignacego Paderewskiego w Tarnowie, Bravo Maestro w Kąśnej Dolnej, Busku Zdroju im. Krystyny Jamroz.
Występował wielokrotnie jako solista z orkiestrami w kraju i za granicą. Wśród mistrzów batuty, z którymi wiolonczelista miał przyjemność współpracować, znajdują się: Claude Villaret (Thailand Philharmonic Orchestra, Bangkok), En Shao (RTV Slovenia Symphony Orchestra, Ljubljana), Sławomir Chrzanowski (Filharmonia Zabrzańska), Piotr Borkowski (Symphony Orchestra of India, Bombaj), Marcin Sompoliński (Poznań), Bartosz Żurakowski (Filharmonia Opolska).
Swój warsztat artystyczny doskonalił pod kierunkiem takich osobowości jak Romain Garioud, Claudio Bohórquez, Kazimierz Michalik, Dominik Połoński, Stanisław Firlej, Roman Jabłoński, Bartosz Koziak, Marcin Zdunik, Jelena Očić-Flaksman, Hendrik Blumenroth, Miriam Roycroft.

Nagrywał dla Radio Slovenija (program 3. – Ars), Polskiego Radia, Telewizji Polskiej.
Aktualnie został zaproszony do nagrania albumu z muzyką polską dla wytwórni Warner Music, wspólnie z jednym z najwybitniejszych polskich skrzypków Januszem Wawrowskim.
Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury został nominowany przez Telewizję Polską do nagrody Formaty Kultury.
Został objęty programem stypendialnym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, jest stypendystą Prezydenta Miasta Opola, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji ProCello, a także laureatem stypendium MKiDN „Młoda Polska”.

Dzięki uprzejmości firmy Noble Instruments gra na wiolonczeli wykonanej przez Johanna Augustina Wagnera.

Żródło : www.jakub-dubik.com

 

Podczas koncertu odbędzie się kwesta na rzecz Hospicjum Opolskiego Betania.

Hospicjum_Opolskie_-_02.jpg

 

Materiały: Źródła własne artystów