MENU

REPERTUAR
Zobacz repertuar
20 listopada niedziela 2016

fot. Tomasz Fryszkiewicz

18:00
XV Opole Gospel Festiwal
W ramach XV Opole Gospel Festiwal odbędzie się koncert poświęcony jubileuszowi 15. lecia Opole Gospel Choir pod dyrekcją Jacka Mełnickiego.

Bilety: 45 zł

 

W koncercie wystąpią artyści reprezentujący trzy pokolenia muzyki gospel:
Jacek Mełnicki, Daria Pakosz
Opole Gospel Choir, Zespół Soul City 
Opole Youth Choir pod dyrekcją Magdaleny Wójcik-Gugulskiej.

Towarzyszyć im będzie sekcja muzyczna w składzie:

Paweł Harańczyk - piano, 
Kuba Mitoraj - gitara, 
Marcin Chatys – gitara basowa
Jarosław Korzonek - perkusja

 

   

„Opole Gospel Choir”

 
Chór obchodzi w tym roku 15. lecie działalności artystycznej. Jego pomysłodawcą był Jacek Mełnicki – założyciel i lider grupy wokalnej „Studio Singers”, działającej w latach 1985-1999. W chórze występuje ponad 30 osób, związanych wcześniej z Opolskim Studiem Piosenki – są to w większości studenci szkół wyższych z różnych miast Polski oraz profesjonalni wokaliści, animatorzy kultury oraz aktorzy serialowi, teatralni i musicalowi. Członkowie chóru to doświadczeni wokaliści, wielokrotni laureaci ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów i festiwali piosenkarskich. Obok działalności w chórze z wielkim powodzeniem realizują swoje artystyczne pasje w indywidualnych i bardzo różnych projektach artystycznych.

Nagrania zespołu znalazły się, jak do tej pory, na siedmiu płytach CD (trzy płyty autorskie oraz cztery krążki we współpracy z takimi artystami jak Janice Harrington, „Jazz Ball Orchestra”, czy „Big Warsaw Band” pod dyrekcją Stanisława Fiałkowskiego).

Opole Gospel Choir to laureaci drugiej nagrody Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Gospel „Gospel Camp Meeting 2003”. Chór jest także jednym z sześciu finalistów konkursu „European Gospel Award”, który odbył się w Berlinie we wrześniu 2005 roku. Natomiast w 2006 roku, podczas 43. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, zespół otrzymał Nagrodę Dziennikarzy. Oprócz licznych koncertów w Polsce, zespół wielokrotnie występował w Niemczech, we Włoszech oraz w Hiszpanii.

W 2011 roku opolski chór został nagrodzony przez Opolską Izbę Gospodarczą prestiżową nagrodą - Srebrnym Laurem Umiejętności w dziedzinie kultury.

Od 2002 roku Opole Gospel Choir pełni również rolę gospodarza odbywającego się w Filharmonii Opolskiej „Opole Gospel Festiwal”. Podczas tych piętnastu lat wystąpił na filharmonicznej scenie wspólnie z gwiazdami muzyki gospel m.in. z Harriet Lewis, Dian Pratiwii,Ewą Urygą, Mietkiem Szcześniakiem, Diesis & Bemolli Gospel Choir , Siggy Davis, Mate.O.

 

Jacek Mełnicki

Wokalista, kompozytor muzyki teatralnej, aranżer, trener wokalny. Założyciel i lider grupy wokalnej „Studio Singers” (1985 – 1991). Od 1991 roku szef Opolskiego Studia Piosenki. Jego wychowankowie byli zwycięzcami jedenastu programów TVP „Szansa na Sukces”, są także uczestnikami i laureatami wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów i festiwali piosenkarskich oraz programów telewizyjnych: „Droga do gwiazd”, „X-Factor”, „Must Be The Music”, „The Voice of Poland”.
W roku 2001 założył zespół „Opole Gospel Choir”, którego jest aranżerem i dyrygentem. Pełnił również funkcję kierownika artystycznego odbywających się co roku Ogólnopolskich Warsztatów Wokalnych (1996 – 2011). Laureat Nagrody Dziennikarzy podczas 43 KFPP Opole 2006 oraz „Srebrnego Lauru Umiejętności” w dziedzinie kultury (2010).

 

Daria Pakosz

Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, trener wokalny, pedagog emisji głosu. Absolwentka wokalistyki Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest laureatką wielu festiwali (m.in. I miejsce w konkursie Debiutów Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (z zespołem Ballada), laureatka Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu). Umiejętności i doświadczenie wokalne zaowocowały muzycznymi podróżami, dając jej możliwość odwiedzenia wszystkich kontynentów świata. Po powrocie do rodzinnego miasta postanowiła podzielić się swoim doświadczeniem z uczestnikami zajęć MDK w Opolu, gdzie do dziś prowadzi zajęcia z zakresu śpiewu zespołowego. Współpracowała m.in. z Majką Jeżowską, zespołem No To Co, Andrzejem Rybińskim czy Stanisławem Soyką.

http://www.jazzcentrum.pl/ 

 

Opole Youth Choir, autorski projekt Magdaleny Wójcik -Gugulskiej, powstał w listopadzie 2015r. Dziecięcy chór liczy już 29 osób, najmłodsza chórzystka ma 5 lat, najstarsza 19 lat.
„Niestety brak chłopców, wszyscy chcą być solistami, a nie śpiewać chóralnie."
Magdalena na pomysł wpadła niespodziewanie, pewnego dnia – jesienią ubiegłego roku, obudziła się rano i stwierdziła, że dobrze byłoby założyć młodzieżowy chór gospel, połączyć jej dwie pasje: edukację i śpiew.
Oficjalny debiut sceniczny Opole Youth Choir odbył się w czerwcu 2016r. w Filharmonii Opolskiej.
Magdalena jest absolwentką Uniwersytetu Opolskiego, Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych, Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Opolu w klasie skrzypiec, Opolskiego Studia Piosenki. Obecnie doktorantka na wydziale filologicznym Uniwersytetu Opolskiego. Prowadzi własną działalność w zakresie rozwijania kreatywności dzieci i młodzieży, zarówno muzycznej jak i językowej „Fabryka – Centrum Artystyczno – Edukacyjne”. Od piętnastu lat solistka „Opole Gospel Choir”. Wraz z zespołem uczestniczyła w wielu polskich i międzynarodowych festiwalach muzyki gospel. Brała udział w licznych programach telewizyjnych, nagraniach radiowych i płytowych. Wraz z zespołem wokalnym „The 3 Elements” wystąpiła w programie telewizyjnym Droga do Gwiazd, konkursie „Debiuty KFPP Opole” i na Polskim Festiwalu Wideoklipów „Yach Film Festival”. Została podwójną laureatką Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Greckiej w Zgorzelcu. Współpracowała z gwiazdami polskiej sceny muzycznej (m. in. Maryla Rodowicz, Ryszard Rynkowski, Varius Manx, Andrzej Piaseczny) i międzynarodowej (Drupi, Demis Roussos).

 

Zespół Soul City powstał w 2011 roku z inicjatywy Michała Bobera, a w jego składzie znaleźli się profesjonalni wokaliści, aktorzy, prezenterzy: Anna Malek, Beata Kurda, Barbara Kurdej-Szatan, Magdalena Bober, Monika Wiśniowska-Basel, Łukasz Szuba, Rafał Szatan i Michał Bober. Zespół zaistniał w II edycji programu X Factor, docierając do jego ćwierćfinału. W repertuarze Soul City znalazły się najpopularniejsze przeboje muzyki rozrywkowej w autorskich, gospelowych aranżacjach. Zespół wystąpił w kilku najważniejszych salach koncertowych w Polsce, wziął udział w kilkunastu projektach, m.in. z orkiestrą symfoniczną przy projekcie "Tribute to Whitney Houston”.  Zmierzył się także w telewizyjnej bitwie chórów na Białorusi. Wystąpił podczas tegorocznego Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu m.in. wykonując wspólnie z Haliną Frąckowiak premierową piosenkę "Blaszane pudełko".

 

Miejsce: Sala koncertowa