MENU

REPERTUAR
Zobacz repertuar
27 listopada niedziela 2016

 

 

 

18:00
X Zaduszki Jazzowe
Piosenki Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory w jazzowych aranżacjach

Bilety: 45 zł

 

Występują:

Straszni Panowie Trzej

·         Janusz Szrom – śpiew

·         Andrzej Jagodziński – fortepian

·         Andrzej Łukasik  – kontrabas

Goście

·         Henryk Miśkiewicz – saksofon altowy i bas klarnet

·         Adam Lewandowski – instrumenty perkusyjne

 

 

 

STRASZNI PANOWIE TRZEJ, to formacja założona w 2004 r.  przez JANUSZA SZROMA, czołowego polskiego wokalistę jazzowego, w skład której ponadto wchodzą  znakomici muzycy  ANDRZEJ  JAGODZIŃSKI – piano  i ANDRZEJ  ŁUKASIK – kontrabas.  W 2006r. zespół nagrał płytę zawierającą utwory napisane przez najsłynniejszy polski duet autorski- Wasowski / Przybora w aranżacjach Andrzeja Jagodzińskiego, Henryka Miśkiewicza  i Janusza Szroma.
Koncerty zawierające program z pierwszej płyty do dnia dzisiejszego cieszą się dużym zainteresowaniem publiczności. W 2014 r. przypadło dziesięciolecie istnienia zespołu. Z tej okazji muzycy postanowili stworzyć nowy projekt, który jest kontynuacja poprzedniej ścieżki  artystycznej. Projekt oparty jest o nowe utwory z bogatej biblioteki Wasowskiego i Przybory.
Tym razem jako gości do współpracy zaprosili: znakomitego saksofonistę Henryka Miśkiewicza oraz Adama Lewandowskiego grającego na instrumentach perkusyjnych.
Z jednej strony pomysł  ten nawiązuje do oryginalnych aranżacji Jerzego Wasowskiego (…) a z drugiej, w połączeniu z niecodziennym brzmieniem tria – wokalista, fortepian, kontrabas, oraz estetyką i harmonią jazzową  pozwala osiągnąć ciekawe i oryginalne brzmienie. Aranżacje napisali Andrzej Jagodziński i Janusz Szrom.

 

Janusz Szrom


Jazzowy Wokalista Roku wg plebiscytu miesięcznika „Jazz Forum” w latach 2009, 2010, 2011, 2012, 2013 oraz 2014. Kompozytor, aranżer, pedagog, doktor habilitowany sztuki muzycznej. Członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.
Udekorowany Medalem Gloria Artis za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Za początek swojej profesjonalnej działalności na scenie muzycznej przyjmuje rok 1994, w którym zajął II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu. W kolejnym roku otrzymał jedno z najważniejszych wyróżnień dla młodego artysty – nagrodę publiczności „Klucz do kariery” na festiwalu Pomorska Jesień Jazzowa 95. W tym samym roku ukończył z wyróżnieniem edukację na Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.


Jako jeden z bardzo niewielu polskich wokalistów jazzowych ściśle trzyma się wytyczonej sobie przed laty jazzowej ścieżki, nagrywając i koncertując z muzykami stanowiącymi trzon polskiej sceny muzycznej: Ewa Bem, Krystyna Prońko, Irena Kwiatkowska, Andrzej Jagodziński, Włodzimierz Nahorny, Wojciech Młynarski, Bogdan Hołownia, Jacek Meira (Niedziela), Zbigniew Wrombel. Jego głos usłyszeć można na blisko czterdziestu płytach CD.


W 2008 roku Janusz Szrom został wybrany przez legendarnego Michela Legranda do wspólnego występu podczas jubileuszowego 50 festiwalu Jazz Jamboree.
Jest autorem projektu muzycznego „Straszni Panowie Trzej”, pierwszego jazzowego opracowania piosenek Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory. Dwa spośród jego albumów otrzymały status „Złotej Płyty”: „Straszni Panowie Trzej” oraz „Pogadaj ze mną” (oba w 2009 roku).


Oprócz wokalistyki, zajmuje się również komponowaniem, aranżowaniem oraz nauczaniem. Jest pedagogiem w Policealnym Studium Jazzowym przy Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.


 

 

Andrzej Jagodziński


Artysta wszechstronny; waltornista z wykształcenia, pianista jazzowy, akordeonista, kompozytor, aranżer i pedagog. Karierę jazzową rozpoczął zdobyciem głównych nagród – indywidualnej i zespołowej na festiwalu ‚Złota Tarka’ w 1979 roku. Do dzisiaj dzięki swojej wyjątkowej umiejętności wtopienia się w brzmienie i konwencje danego zespołu gra w różnych stylistycznie formacjach, zawsze z elitą polskiego jazzu: Old Timers, Swing Session, Quintessence, String Connection, Kwartet Janusza Muniaka, Kwartet Tomasza Szukalskiego, Polish All Stars Jarosława Śmietany, formacje Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego.


W swej dotychczasowej karierze koncertował niemal na całym świecie biorąc udział między innymi w Jazz Yatra – Bombay, Ost-West Nurnberg, Jazz in Europe-Paris, Skane Festivalen in Malmo, Edinburgh Art Festival, Ankara Music Festival, Leverkusener Jazz Tage, Istanbul International Festival, Ankara Music Festival.
Od kiedy w 1993 roku powstało trio firmowane jego nazwiskiem, artysta aranżuje utwory Fryderyka Chopina – autorski pomysł oraz wielki sukces artystyczny i komercyjny (albumy ”Chopin”, „Chopin Once More”, „Les Brillantes”, „Sonata b-moll”), a także muzykę ludową (album „Muzyka Polska”). Od samego początku lider Trio samodzielnie dobiera i aranżuje repertuar na kolejne płyty. Od 2004 wraz z pomysłodawcą projektu Januszem Szromem i Andrzejem Łukasikiem tworzą zespół „Straszni Panowie Trzej”. Formacja ta nagrała dwie płyty, których pierwsza otrzymała status Złotej Płyty.


Jako akordeonista udzielał się w wielu projektach, m.in. z Januszem Stroblem, Project Grappelli czy Anetą Łastik. Wielki sukces odniosła współpraca z włoskim pianistą Giovannim Mirabassim i wydanie dwóch płyt: „Giovanni Mirabassi i Andrzej Jagodziński Trio” oraz „C-minor”, która spotkała się z wielkim zainteresowaniem w Japonii.
Na swoim koncie ma również wiele dokonań we współpracy z wokalistami, m.in. Anetą Łastik (od występów z nią zaczęło się – występ w ramach ‚Złotej Tarki’ w 1979 r.), Ewą Bem (już 30 lat współpracy), Grażyną Auguścik, Urszulą Dudziak, Agnieszką Wilczyńską, Anną Stankiewicz, Januszem Szromem.


Andrzej Jagodziński od ponad 20 lat zajmuje się działalnością pedagogiczną. Prowadzi klasę fortepianu, zespoły jazzowe oraz wykłada improwizację jazzową na Wydziale Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznej przy ul. Bednarskiej w Warszawie. W 2005 roku jako jedyny Polak zasiadał w jury I Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych w Moskwie.
20-lecie istnienia swojego Trio świętował prawykonaniem „Koncertu fortepianowego g-moll” z towarzyszeniem trio jazzowego i orkiestry symfonicznej, który artysta skomponował na tę okazję. Premiera utworu w wykonaniu Trio Andrzeja Jagodzińskiego oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej, a także płyty o tym samym tytule, miała miejsce podczas jubileuszowego koncertu w Filharmonii Narodowej w Warszawie w listopadzie 2013 roku.


 


Andrzej Łukasik


Absolwent A.M. im. F. Chopina w Warszawie w klasie kontrabasu.
Współpracował z czołowymi przedstawicielami sceny jazzowej, m.in. Włodzimierzem Nahornym, Henrykiem Miśkiewiczem, Andrzejem Jagodzińskim, Tomaszem Szukalskim, Pawłem Perlińskim, Robertem Majewskim, Januszem Skowronem, Ewą Bem, Lorą Szafran, Januszem Muniakiem. Członek wielu formacji jazzowych m. in. zespołów Włodzimierza Nahornego, Novi Singers, Kazimierza Jonkisza, Pawła Perlińskiego, Big bandu PRiTV Andrzeja Trzaskowskiego, Macieja Strzelczyka i in. Razem z Januszem Szromem i Andrzejem Jagodzińskim tworzą zespół „Straszni Panowie Trzej”.


Członek formacji „Project Grappelli”- M. Strzelczyk, A. Jagodziński, K. Zemler, A. Łukasik, a także „JPL Quartet” – R. Majewski, P. Perliński, A. Łukasik, S. Frankiewicz.
Jest twórcą i wykonawcą cyklu koncertów zatytułowanego „Jazz, Powidła, Lasy” prezentującego gwiazdy wokalistyki jazzowej, w którym występowali m.in. Ewa Bem, Lora Szafran, Iza Zając, Marek Bałata, Ewa Uryga, Andzrej Dąbrowski, Janusz Szrom, Dorota Miśkiewicz, Anna Serafinska, Krzysztof Kiljański, Marc Thomas, Miles Griffith, Monty Waters, Sibel Kose, i wielu innych.
Jest wziętym muzykiem sesyjnym biorącym udział w nagraniach i koncertach różnych, czasami bardzo odległych od siebie stylów muzycznych. Dokonał wielu nagrań płytowych.


Źródło fotografii i tekstów: http://www.bluenote.waw.pl/projekty/

 

Partner:

 

Miejsce: Sala koncertowa