MENU

REPERTUAR
Zobacz repertuar
2 grudnia piątek 2016

19:00
Koncert symfoniczny finalizujący kolejny etap warsztatów artystyczno-ekologicznych
Marszałek Województwa Opolskiego – Andrzej Buła oraz Dyrektor Filharmonii Opolskiej – Przemysław Neumann zapraszają na koncert symfoniczny finalizujący kolejny etap warsztatów artystyczno-ekologicznych.

 

Bezpłatne zaproszenia do obioru w kasie biletowej Filharmonii Opolskiej w dniu koncertu od godz. 18:30. Ilość miejsc ograniczona ze względu na pierwszeństwo uczestnictwa w koncercie dla osób biorących udział w warsztatach w ramach projektu.

 

 

 

 

 

Felixa Mendelssohna i Mieczysława Karłowicza dzieliło prawie siedemdziesiąt lat. I mnóstwo innych czynników. Łączą – góry i to, że obaj żyli krótko. Czy za krótko? To zależy. Mierzyć ich życia ilością lat, czy tym co po sobie pozostawili?

Mendelssohn był typowym cudownym dzieckiem. Pochodził z majętnej rodziny, mógł rozwijać się, uczyć i tworzyć nieskrępowany żadnymi ograniczeniami. Jak przystało na romantycznego artystę – bez ustanku podróżował. Echa wojaży odnaleźć można w jego kompozycjach. Miejscem, które szczególnie zapisało się w umyśle kompozytora jest górzysta Szkocja – to do jej krajobrazów nawiązują dzieła, które stworzą klamrę koncertu finalizującego kolejny etap warsztatów artystyczno-ekologicznych. Pierwszym będą Hebrydy op. 26, nastrojowa uwertura koncertowa mocno utrwalająca emocje Mendelssohna z chwili zwiedzania Groty Fingala, niezwykłej pieczary na jednej z wysp szkockiego archipelagu. To uwertura-wrażenie, ideologiczna zapowiedź impresjonizmu. Wieczór zamknie zaś III Symfonia a-moll op. 56 Szkocka; o ile główny temat Hebryd kompozytor zanotował natychmiast, znajdując się jeszcze wewnątrz jaskini, to Symfonia stanowiąca reminiscencje szkockich przygód powstawała przez kolejne trzynaście lat. Mendelssohn ukończył ją na pięć lat przed śmiercią, w wieku trzydziestu trzech lat. Kim wtedy był? Kompozytorem, który wie czego chce i którego wspomnienia dojrzały do miary wybitnego twórcy.

W centralnej części grudniowego wieczoru, podczas którego Filharmoników Opolskich poprowadzi maestro Michał Dworzyński znajdzie się Koncert skrzypcowy A-dur op. 8 Mieczysława Karłowicza. Karłowicz – inaczej niż Mendelssohn – był nieśmiały, zamknięty w sobie. Góry nie były dla niego celem gwiazdorskich podróży; Tatry i muzyka były jak dwa równorzędne kompozytorskie płuca. I góry ostatecznie go zabrały – Karłowicz zginął pod lawiną mając trzydzieści trzy lata. Tyle, ile Felix Mendelssohn kończący Szkocką. Karłowicz nie tytułował swoich dzieł nazwami tatrzańskich szczytów, a jednak w jego muzyce wyraźnie czuć klarowne, mroźne górskie powietrze. Partię solową Koncertu wykona Janusz Wawrowski, laureat wielu znaczących konkursów i skrzypek związany kontraktem z renomowaną wytwórnią Warner Music (dawniej EMI).   

 

Filharmonicy Opolscy
Michał Dworzyński – dyrygent 
Janusz Wawrowski – skrzypce 

 

Felix Mendelssohn-Bartholdy – Uwertura Hebrydy op. 26
Mieczysław Karłowicz – Koncert skrzypcowy A-dur op. 8
Felix Mendelssohn-Bartholdy – III Symfonia a-moll Szkocka op. 56 

 

Miejsce: Sala koncertowa 

 

fot. Sasha Gusov

 

Michał Dworzyński – dyrygent

W opinii wielu krytyków należy do najciekawszych talentów dyrygenckich Europy młodego pokolenia. Jego międzynarodowa kariera rozpoczęła się od zwycięstwa w Donatella Flick Conducting Competition w Londynie w 2006 roku, dzięki któremu otrzymał na dwa lata stanowisko dyrygenta-asystenta w London Symphony Orchestra, gdzie współpracował m.in. z Valerym Gergievem i Sir Colinem Davisem. Ponadto jest laureatem drugiej nagrody na II Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim Prix Credit Suisse w Grenchen (Szwajcaria, 2002) oraz zwycięzcą konkursów w Zagrzebiu (Lovro von Matačić 2003) oraz w południowokoreańskim Suwon (2005).

Ukończył z wyróżnieniem studia dyrygenckie w warszawskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem Antoniego Wita i w berlińskiej Hochschule für Musik Hanns Eisler w klasie Christiana Ehwalda. W marcu 2015 roku uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej na wydziale dyrygentury Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Był stypendystą Japońsko-Polskiej Fundacji Muzycznej JESC (2004) oraz wielokrotnie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (stypendia twórcze i w ramach programu Młoda Polska).

W wieku 21 lat został asystentem dyrygenta w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR). W latach 2008–2010 pełnił funkcję pierwszego dyrygenta Orkiestry Akademii Beethovenowskiej w Krakowie, następnie w latach 2013-2015 Dyrektora Artystycznego Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie oraz pierwszego dyrygenta gościnnego japońskiej Yamagata Symphony Orchestra.

Występował z czołowymi orkiestrami Europy, Australii, RPA, Stanów Zjednoczonych i Japonii, takimi jak London Symphony Orchestra, London Philharmonic, Orchestre National de Belgique, Royal Flemish Philharmonic oraz Brussels Philharmonic, Tonhalle-Orchester Zürich, Copenhagen Philharmonic Orchestra i Orchestre de l’Opéra de Lyon, Rundfunk-Symphonieorchester Berlin, Swedish Radio Symphony Orchestra, Stockholm Royal Opera Orchestra, Wiener KammerOrchester, Orquesta Sinfónica de Radio Televisión Espanola (Madryt), Iceland Symphony, RTÉ National Symphony Orchestra (Dublin), BBC Symphony Orchestra, BBC Scottish Symphony, Israel Philharmonic, Netherlands Radio Philharmonic, Orchestre National des Pays de la Loire, Strasbourg Philharmonic, Janáček Philharmonic Orchestra, Johannesburg Symphony Orchestra, Bornemouth Symphony Orchestra, Porto Symphony Orchestra, Auckland Philharmonic, Tasmanian Symphony Orchestra, Sendai Philharmonic Orchestra, Adelaide Symphony Orchestra, West Australian Symphony Orchestra.

W marcu 2010 roku odniósł znaczący sukces w Japonii z Tokyo Symphony i Tokyo Philharmonic, zaś w lipcu 2014 roku odbył tournée po Japonii, prowadząc koncerty w Tokyo (NHK Symphony Orchestra), Osace (Japan Century Symphony Orchestra), Yamagacie i Nagoi.

W lutym 2012 roku, na zaproszenie Antoniego Wita i wraz z nim, odbył podróż koncertową po Japonii z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, z którą następnie we wrześniu tego samego roku wystąpił na trzech koncertach we Włoszech i Szwajcarii.

Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia za promocję muzyki polskiej, w tym w 2007 roku medal Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków SPAM za zasługi dla muzyki polskiej. Dyrygował wszystkimi znaczącymi polskimi orkiestrami. Dokonał szeregu nagrań dla Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i BBC Radio oraz wytwórni Hyperion, Naxos i BMG Sony. W roku 2012 jego nagrania były dwukrotnie obecne na płytach miesiąca BBC Music Magazine. W roku 2009 zarejestrował, wraz z pianistą Hammishem Milne, koncerty fortepianowe Hermanna Goetza i Józefa Wieniawskiego, zaś w roku 2013 dokonał, ze skrzypkiem Eugenem Ugorskim, premierowego nagrania dwóch koncertów skrzypcowych Emila Młynarskiego oraz miniatur skrzypcowych Aleksandra Zarzyckiego (obie płyty z udziałem BBC Scottish Symphony dla wytwórni Hyperion Records).

W listopadzie 2013 roku poprowadził London Philharmonic Orchestra w Royal Festival Hall w Londynie na koncercie poświęconym muzyce Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego, zaś 27 kwietnia 2014 roku zadyrygował Chórem Filharmonii Krakowskiej na Placu św. Piotra w Watykanie na koncercie poprzedzającym Mszę Kanonizacyjną papieży Jana XXIII i Jana Pawła II.

 

 

Janusz Wawrowski - skrzypce 


Młody, wybitny skrzypek nagrywający dla wytwórni Warner, pomysłodawca i dyrektor artystyczny międzynarodowych festiwali muzycznych promujących muzykę polską oraz wykładowca Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w stopniu doktora. Jego mistrzami byli Mirosław Ławrynowicz, Yair Kless i Salvatore Accardo.


W 2013 roku Janusz Wawrowski podpisał kilkuletni kontrakt artystyczny z wytwórnią Warner Music,którego pierwszym efektem jest nominowana do Fryderyka 2014 płyta „Aurora” prezentująca utwory Szymanowskiego, Lutosławskiego, Ravela i Ysaÿe’a. Już jako młody wirtuoz zachwycał publiczność i krytyków wykonując podczas jednego koncertu wszystkie 24 Kaprysy Paganiniego, co pozostaje wyczynem unikalnym w skali światowej. 24 Kaprysy, nagrane w 2007 roku dla wytwórni CD Accord, zdobyły wiele pochlebnych recenzji, mi.in. w The Strings Magazine i The Strad oraz nominację do Fryderyków 2008. Najbliższe plany nagraniowe artysty i wytwórni Warner obejmują wydanie 4 albumów, w tym dwóch z renomowanymi orkiestrami radiowymi z Wielkiej Brytanii i Niemiec.


Janusz Wawrowski jest laureatem licznych konkursów skrzypcowych. Koncertował m.in. w Filharmonii Berlińskiej, Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Victoria and Albert Museum w Londynie, De Doelen Concertgebouw w Rotterdamie, Tel Aviv Music Center, Teatro Teresa Carreῆo w Caracas, a także podczas wielu festiwali - Chopin i Jego Europa, Festiwalu Muzyki Polskiej, Festiwalu Prawykonań, Festiwalu Transatlantyk, Salzburger Festspiele, Bebersee Festival oraz Festspiele Mecklenburg-Vorpommern. Artysta wielokrotnie występował z renomowanymi orkiestrami w Polsce, Czechach i na Ukrainie, a także z Sinfόnica de la Juventud Venezolana Simόn Bolivar oraz Südwestdeutsche Philharmonie, współpracując z takimi dyrygentami jak Conrad van Alphen, Łukasz Borowicz, Gabriel Chmura, Mykola Diadiura, Agnieszka Duczmal, Michał Dworzyński, Arthur Fagen, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Tomáš Netopil, Vladimir Ponkin i Antoni Wit. Dokonał polskiej premiery utworów Maxa Richtera i Sukhi Kanga oraz prapremiery i nagrania koncertów skrzypcowych Dariusza Przybylskiego i Tomasza Jakuba Opałki, którzy zadedykowali mu swe dzieła.

 

W lutym 2015 roku artysta został uhonorowany przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.