MENU

REPERTUAR
Zobacz repertuar
16 grudnia piątek 2016

19:00
KONCERT SYMFONICZNY FINALIZUJĄCY KOLEJNY ETAP WARSZTATÓW EKOLOGICZNO-ARTYSTYCZNYCH
Marszałek Województwa Opolskiego – Andrzej Buła oraz Dyrektor Filharmonii Opolskiej – Przemysław Neumann zapraszają na koncert symfoniczny finalizujący kolejny etap warsztatów ekologiczno-artystycznych.

 

Bezpłatne zaproszenia do odbioru w kasie biletowej Filharmonii Opolskiej
w dniu koncertu od godz. 18:30. Ilość miejsc ograniczona ze względu na pierwszeństwo uczestnictwa w koncercie dla osób biorących udział w warsztatach w ramach projektu.

 

 

Filharmonicy Opolscy
Chór Filharmonii Opolskiej
Chór Chłopięcy NFM
Izabela Polakowska-Rybska - kierownictwo artystyczne, dyrygent 
Karol Kozłowski - tenor 

 

Program:

Benjamin Britten – Four Sea Interludes z opery Peter Grimes op. 33a
Benjamin Britten – St. Nicolas
Kolędy oraz utwory świąteczne

 

Miejsce: Sala koncertowa 

 

 

Izabela Polakowska-Rybska
Kierownik Chóru Filharmonii Opolskiej

Urodziła się we Wrocławiu. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II st. im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie skrzypiec. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu: Wydziału Edukacji Muzycznej w klasie dyrygowania dr hab. Agnieszki Franków-Żelazny oraz Wydziału Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii w klasie dyrygentury prof. Alana Urbanka. Swoje umiejętności rozwija uczestnicząc w licznych kursach dla dyrygentów chóralnych i orkiestrowych. Miała okazję pracować pod dyrekcją J. Łukaszewskiego, K. Szydzisza, A. Franków-Żelazny, J. Kasprzyka, Ł. Borowicza, R. Hollingwortha, S. Laytona, B. Chilcotta, P. McCreesha. 

W latach 2007-2012 pełniła funkcję asystenta w Chórze Medici Cantantes Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W 2010 r. założyła Chór przy Zespole Szkół nr 14 we Wrocławiu. W 2012 r. była Dyrygentem i Opiekunem Artystycznym Chóru Dziecięcego Opery Wrocławskiej. Od 2013 r. gościnnie pełni funkcję dyrygenta-asystenta w Polskim Narodowym Chórze Młodzieżowym. W latach 2013-2015 pełniła obowiązki Dyrektora Artystycznego Chóru Polskiego Radia. W lutym 2016 r. została Dyrygentem i Kierownikiem Artystycznym Chóru Filharmonii Opolskiej.

Mimo młodego wieku w swoim dorobku posiada różne nagrody i osiągnięcia: III miejsce na I Chojnowskim Festiwalu Chórów Młodzieżowych, I miejsce na X Dolnośląskim Przeglądzie Chórów Szkolnych, I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Wokalnych Stonavská Barborka, Wyróżnienie oraz Nagrodę Dla Najlepszego Polskiego Uczestnika Turnieju podczas V Międzynarodowego Turnieju Dyrygentury Chóralnej W STRONĘ POLIFONII. 

Wraz z Chórem Polskiego Radia gościła m.in. na: Gali Finałowej Koryfeusz Muzyki Polskiej, Festiwalu Warszawska Jesień, Sacrum Profanum, Festiwalu Witolda Lutosławskiego Łańcuch, Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie, Edinburgh International Festival. Przygotowała zespół do nagrań trzech płyt z muzyką polskich kompozytorów: Krzysztof Penderecki. Utwory Chóralne, Próg nadziei - W hołdzie Janowi Pawłowi II, Litanie Ostrobramskie - S. Moniuszki.
 
Jest osobą pełną pasji i zaangażowania. Swoją energią potrafi dzielić się ze śpiewakami zarówno w chórze dziecięcym, młodzieżowym, akademickim, jak i zawodowym.

 

Karol Kozłowski - tenor 

Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie dra Stanisława Daniela Kotlińskiego (dyplom z wyróżnieniem) oraz Wydziału Rzeźby warszawskiej ASP. Uczestniczył w kursach mistrzowskich Ryszarda Karczykowskiego, Rolando Paneraia, Salvatore Fisichellego, Sylvii Geszty, Heleny Łazarskiej i Claudia Desderiego. Otrzymał II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Hariclea Darclèe (Rumunia, 2005). W latach 2007-2009 był solistą Opery Wrocławskiej, w której zadebiutował jako Alfred w Zemście Nietoperza J. Straussa i gdzie wykonywał również partie: Tamina w Czarodziejskim flecie W. A. Mozarta, Almavivy w Cyruliku sewilskim G. Rossiniego, Cassia w Otellu G. Verdiego i Archanioła w Raju utraconym K. Pendereckiego. Występował na scenach m. in.: wersalskiego Théâtre Montansier (Oebalus w Apollu i Hiacyncie W. A. Mozarta), Łotewskiej Opery Narodowej w Rydze (Almaviva w Cyruliku sewilskim G. Rossiniego), Staatstheater am Gärtnerplatz w Monachium (Lindoro we Włoszce w Algierze G. Rossiniego) i Operze Kijowskiej (Edrisi w Królu Rogerze K. Szymanowskiego). Od 2009 roku jest związany z Teatrem Wielkim – Operą Narodową, gdzie śpiewał jako Vitellozzo w Lukrecji Borgii G. Donizettiego, Misaił w Borysie Godunowie M. Musorgskiego, Damazy w Strasznym dworze S. Moniuszki, Młody sługa w Elektrze R. Straussa, Kudriasz w Katii Kabanowej L. Janáčka, Edrisi w Królu Rogerze K. Szymanowskiego, Goro w Madame Butterfly G. Pucciniego i Nauczyciel tańca i Latarnik w Manon Lescaut G. Pucciniego oraz jako Ksiądz Mignon w Diabłach z Loudun K. Pendereckiego. Od 2010 roku występuje jako solista z zespołem muzyki dawnej Capella Cracoviensis, z którą wykonywał m.in. muzykę Monteverdiego (projekt: m.m.m.bar.okowa uczta), Stabat Mater J. Haydna, Requiem i Mszę c-moll W. A. Mozarta a także dzieła J. S. Bacha: Magnificat oraz Pasję wg św. Jana i Pasję wg. św. Mateusza (w których wykonywał partię Ewangelisty).

Występował pod batutą m. in. Fabia Bonizzoniego, Andreasa Speringa, Andrew Parrotta, Konrada Junghänela, Kaia Wessela i Jana Tomasza Adamusa. Śpiewał również w koncertowych wystawieniach dzieł G. F. Haendla: jako Bajazet w Tamerlanie i Lurcanio w operze Ariodante. Ostatnio wykonywał z CC kantaty J. S. Bacha i C. Ph. E. Bacha na Festiwalu Bachowskim w Lipsku. Artysta z upodobaniem wykonuje również lirykę wokalną; regularnie gości na festiwalu Kissinger Sommer w Bad Kissingen, gdzie zadebiutował recitalem złożonym z wybranych pieśni F. Schuberta i A. Berga (Sieben frühe Lieder) z towarzyszeniem pianisty Melvyna Tana. W ubiegłym roku artysta wykonywał m. in. muzykę kameralną B. Brittena i F. Liszta. W tym roku Kozłowski zaprezentował festiwalowej publiczności pieśni F. Chopina i transkrypcje jego mazurków na głosy i fortepian autorstwa L. Bordese, z towarzyszeniem bas-barytona Andreasa Schmidta i Wolfganga Brunnera na fortepianie historycznym, a także niemieckie arie operowe z Orkiestrą Symfoniczną Lucerny pod dyrekcją Jamesa Gaffigana. We wrześniu 2012 roku nakładem wydawnictwa DUX ukazał się album płytowy, na którym z towarzyszeniem pianistki Jolanty Pawlik śpiewak zarejestrował cykl pieśni F. Schuberta Die schöne Müllerin. Płyta została nominowana do nagrody Fryderyk 2013 w kategorii: muzyka kameralna. Karol Kozłowski otrzymał także nominację do Paszportu Polityki 2013 w kategorii: muzyka poważna.

 

Materiały: źródła własne artystów