MENU

REPERTUAR
Zobacz repertuar
2 kwietnia niedziela 2017

18:00
Recital Elżbiety Adamiak „Trwaj chwilo, trwaj”

Bilety 40 zł

Ela Adamiak - piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka, która od wielu lat zajmuje w Polsce czołowe miejsce w gatunku poezji śpiewanej.
Ze względu na oryginalność, specyficzną wrażliwość i wyjątkową umiejętność muzycznego przekazu tekstu poetyckiego, Artystka należy do grona nielicznych wykonawców tego gatunku. Nagrała siedem płyt, z których każda, według koneserów i krytyków muzycznych okazała się sukcesem.
W listopadzie 2009r. wydała dawno oczekiwaną płytę, na której znalazły się starannie dobrane nowe piosenki Artystki, np.: „Trwaj, chwilo, trwaj" (duet z A. Nowakiem), „Posiedzimy sobie razem w kuchni" (duet z K. Kiljańskim), „Zanosi się na noc". Piosenka „Trwaj chwilo trwaj” przez długi czas utrzymywała się w czołówkach list przebojów m.in. „Trójki”, Radia „Złote Przeboje” a w plebiscycie "Jedynki" Polskiego Radia, wybrana została Przebojem Jesieni 2009r. Podczas koncertu Ela zaprezentuje piosenki z najnowszej płyty "Zbieram siebie"  oraz  swoje największe przeboje takie jak: "Jesienna zaduma"," Do Wenecji dalej stąd co dzień"  i wiele innych.

Artystce na scenie towarzyszyć będzie trzyosobowy zespół muzyczny w składzie:
Piotr Goljat – fortepian, śpiew
Sebastian Ruciński – gitara
Piotr Górka – kontrabas

Miejsce: Sala koncertowa

Elżbieta Adamiak - piosenkarka, gitarzystka, kompozytorka, autorka tekstów. Stworzyła muzykę do większości swoich piosenek. Od wielu lat zajmuje w Polsce wyjątkowe miejsce w nurcie poezji śpiewanej. Na scenie muzycznej pojawiła się wraz z innymi inteligentnymi dziewczynami z gitarami (Martyna Jakubowicz, Elżbieta Mielczarek). Ubiera słowa w dźwięki, koncertuje, nagrywa płyty, których ma w dorobku kilkanaście: studyjnych, koncertowych i składanek.  Zadebiutowała na Ogólnopolskim Studenckim Przeglądzie Piosenki Turystycznej Yapa '73 w Łodzi. Po przenosinach do Krakowa związała się mocno z tamtejszym artystycznym środowiskiem studenckim. Współpracowała między innymi z Wolną Grupą Bukowina oraz Naszą Basią Kochaną.
W 1975 roku zdobyła nagrodę za debiut piosenkarski i kompozytorski podczas Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. W tym samym roku wystąpiła podczas olsztyńskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy poezję". Po koncertach na Targach Estradowych w Poznaniu w 1977 roku dokonała pierwszych nagrań dla Polskiego Radia i radia w Kolonii w dawnej Republice Federalnej Niemiec.
Jest autorką starannie przygotowanych recitali – między innymi: "Znają mnie z jesiennej strony", "Szare piosenki Elżbiety Adamiak", "Rozmowa, czyli dialog rodzinny", "Elżbieta Adamiak w Starej Prochowni", "Niepoprawna". Organizuje także koncerty w cyklu zatytułowanym "Słódź nam tę Łódź", w których występują młode talenty wraz z gwiazdami estrady.
Elżbieta Adamiak robi zawsze rzeczy znaczące i ważne, co wprawdzie zawęża pole propozycji, lecz nie wpływa na brak zainteresowania. Jej płyty są poszukiwane, a koncerty oblegane przez widzów spragnionych niebanalnej rozrywki. Jako wykonawczyni promieniuje nieuchwytną siłą, czym – poza bezdyskusyjnymi umiejętnościami warsztatowymi – zjednuje sobie uwagę coraz to nowych słuchaczy.
Swoją pierwszą płytę – "Elżbieta Adamiak" wydała w 1978 roku. Każda z jej płyt – w opinii krytyków muzycznych i koneserów – okazała się sukcesem.
Współpracowała ze znanymi artystami i zespołami z nurtu poetyckiej ballady – poza grupami Nasza Basia Kochana i Wolna Grupa Bukowina, między innymi z Jackiem Kaczmarskim i Andrzejem Poniedzielskim. Komponowała do utworów między innymi: Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Osipa Mandelsztama, Waldemara Chylińskiego, Józefa Barana, Adama Ziemianina, Jacka Cygana, Andrzeja Poniedzielskiego, jak i do tekstów własnych. Wykonanie "Jesiennej zadumy" tak się spodobało twórcy tego wiersza, Jerzemu Harasymowiczowi, że zaprosił artystkę do udziału w swoim wieczorze autorskim.
Piosenki Elżbiety Adamiak nie nie są prostymi "tekstami z muzyką", lecz wierszami ubranymi w dźwięki – równie tkliwymi co żarliwymi. W jej wykonaniu docierają nawet do tych odbiorców, których kontakt z tomikami poezji można by określić jako okazjonalny. Rozmarzony spokojny głos wokalistki, każdemu słuchaczowi prócz zadumy daje – paradoksalnie – znakomity zastrzyk energii. Elżbieta Adamiak swoje piosenki traktuje jako rodzaj wymiany myśli z widzem. W konsekwencji tej postawy rzadko trafiała na wielkie estrady, a jej utwory – na czołówki list przebojów. Wokalistce, odróżniającej wartość proponowanych przez nią treści od złudy chwilowej popularności, w niczym to jednak nie uchybia. Jej poetyckie, nastrojowe i pełne ciepła recitale są z reguły ciepło, a niekiedy wręcz gorąco przyjmowane.
Łódzka artystka starannie dobiera piosenki na płyty. Piosenka "Trwaj chwilo, trwaj" do słów Przemysława Dakowicza przez długi czas utrzymywała się w czołówkach list przebojów między innymi "Trójki", Radia "Złote Przeboje" a plebiscycie Polskiego Radia "Jedynki" głosami radiosłuchaczy została wybrana Przebojem Jesieni 2009 roku.
Elżbieta Adamiak jest laureatką wielu nagród, między innymi Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie w 1975 (za debiut piosenkarski i kompozytorski), Zamkowych Spotkań "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie i Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej FAMA w Świnoujściu. W 2002 roku Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie uhonorował ją "Złotym Indeksem", wręczanym twórcom zasłużonym dla środowiska studenckiego. W 2004r. otrzymała Złoty Krzyż Zasługi za zasługi dla kultury polskiej.