MENU

REPERTUAR
Zobacz repertuar
9 lipca niedziela 2017

17:00
Koncerty promenadowe

Wstęp bezpłatny

Filharmonicy Opolscy
Aleksander Gref - dyrygent
Jan Wojszczyk - klarnet

W programie:
W. A. Mozart - Uwertura do opery Wesele figara
D. Lovreglio - Fantazja na tematy z opery Traviata
W. A. Mozart - Symfonia nr 28 C-dur KV 200

Miejsce:
Scena plenerowa Filharmonii Opolskiej
(W razie niepogody budynek Filharmonii Opolskiej)


fot. Magdalena Gref

Aleksander Gref urodził się w Poznaniu. Studiował w Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej u prof. Renarda Czajkowskiego i prof. Antoniego Gref. Studia ukończył z wyróżnieniem w 1999 roku.
Aktualnie pracuje w Akademii Muzycznej w Poznaniu na stanowisku adiunkta,  gdzie prowadzi zajęcia na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Rytmiki i na Wydziale Instrumentalnym.
W roku 1998 otrzymał tytuł Laureata II Przeglądu Młodych Dyrygentów w Białymstoku. Nagrodzony został dodatkowo dwoma nagrodami pozaregulaminowymi: za najciekawszą osobowość konkursu i pokaz mistrzowskiego kunsztu dyrygenckiego.
Jako jedyny Polak zakwalifikował się do IV Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego   w Sankt Petersburgu (kwiecień 2003 r.), gdzie dotarł do półfinału.
Jest bardzo aktywnym dyrygentem w kraju i zagranicą (Niemcy, Austria, Rosja, Hiszpania, Szwajcaria i Francja). Koncertował z większością polskich filharmonii (m.in. w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu), a także Filharmonią Narodową w Warszawie, L`Ensamble orchestral de Paris, Orquesta Sinfónica de Tenerife, Symphonic Orchestra Academic Capella of St. Petersburg, Symphonic Orchestra of the Theater of Opera and Ballet St. Petersburg Conservatory.
Występował na wielu festiwalach muzycznych: Wiosna Poznańska (prawykonania utworów młodych polskich kompozytorów), Festiwal Muzyki Wiedeńskiej w Jeleniej Górze, Festiwal Hoffmannowski w Poznaniu, Poznański Festiwal Mozartowski, IX Leszczyński Festiwal Muzyczny w Rydzynie, VII Festiwal Kultury „Ukraińska Wiosna”   w Poznaniu, II Festiwal im. Wincentego i Franciszka Lessów w Puławach, Bydgoski Festiwal Muzyczny, Animi Music Festival w Warszawie i inne.
Od 1999 roku jest dyrygentem w Teatrze Wielkim w Poznaniu. W tym czasie pomógł przygotować ponad 30 premier m.in. "Madame Butterfly", "Aida", "Makbet", "Parsifal", "Cyganeria", "Tosca", "Czarodziejski flet", "Don Pasquale", "Poławiacze pereł", "Żydówka", "Upiór w Operze", "Rigoletto", "Otello", "Don Carlos" i inne. W latach 2006-2009 pełnił funkcję kierownika orkiestry w Teatrze Wielkim w Poznaniu.
Jako kierownik muzyczny przygotował spektakle: "Carmen", "Don Kichot”, "Pan Twardowski", "Balety Drzewieckiego", "Ernani", „Fidelio", "Romeo i Julia", "Skrzypek na dachu", "Piotruś i wilki”, „Ça Ira” i "Brundibar" (premiera polska).

Od roku 2004 pełni funkcję dyrygenta Orkiestry Kameralnej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a od 2002 roku współpracuje z Teatrem Muzycz-nym w Poznaniu, gdzie przygotował premiery: "Wesoła Wdówka", "Zorba", "Kraina Uśmiechu"  i "Wesołe kumoszki z Windsoru” (współpraca z Akademią Muzyczną w Po-znaniu).
W 2001 roku zainaugurował przedstawieniem "Carmen" G. Bizeta nowo otwarty gmach operowy "Kleist Forum" we Frankfurcie nad Odrą. W 2002 roku otrzymał Stypendium Artystyczne Miasta Poznania za osiągnięcia w dziedzinie muzyki operowej i symfonicznej. W 2012 roku zaproszony został przez „Stołeczną Estradę” do udziału w projekcie multimedialnym „Wodna symfonia”. W przeciągu roku spektakl ten obejrza-ło w Warszawie około 700 000 widzów.

Ma w swoim dorobku artystycznym ponad 300 poprowadzonych spektakli operowych, operetkowych, musicalowych, baletowych i ponad 100 koncertów symfonicznych i kameralnych.
W trakcie swojej kariery artystycznej miał możliwość współpracowania z takimi artystami jak: Małgorzata Walewska, Joanna Woś, Grażyna Brodzińska, Maryla Rodo-wicz, Natalia Kukulska, Ania Dąbrowska, Hanna Banaszak, Katarzyna Skrzynecka, Antonello Palombi, Franco Bonisolli, Charles Aznavour, Roger Waters (Pink Floyd), Waldemar Malicki, Wojciech Drabowicz, Marek Torzewski, Jacek Wójcicki, Marcin Wyrostek, Grupa MoCarta, Kuba Badach, Piotr Cugowski i inni.
Jest również autorem muzyki do wielu filmów reklamowych, dokumentalnych (m.in. o Pani Premier Hannie Suchockiej, lub o Pani dr Wandzie Błeńskiej) i programu  telewizyjnego emitowanego w TVP 1. Został wyróżniony także Nagrodą Główną na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim "Piosenka o Poznaniu" organizowanym przez Estradę Poznańską i Urząd Miasta Poznania (listopad 2008 r.).

Jan Wojszczyk

Naukę gry na klarnecie rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej I i II Stopnia im. Fr. Chopina  w Bytomiu, pod kierunkiem mgr Tadeusza Reimera. Następnie ukończył  Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Andrzeja Godka, otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Swoje umiejętności rozwijał na międzynarodowych kursach mistrzowskich w zakresie gry solowej oraz orkiestrowej.

Jako muzyk orkiestrowy występował w Polsce i za granicą, współpracując m. in. z zespołami Capelli Cracoviensis, Opery Krakowskiej, Opery Śląskiej, Filharmonii Zielonogórskiej, Teatru Rozrywki w Chorzowie. Był wieloletnim solistą Polskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej. Brał udział m.in. w Międzynarodowym Festiwalu „Beethovenfest” w Bonn, czy Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, a jako kameralista występował z zespołem Cracow Clarinet Quartet oraz Śląskim Kwartetem Klarnetowym.

Od 2007 roku jest pierwszym klarnecistą Filharmonii Opolskiej. Bierze też czynny udział w projektach kameralnych, współtworząc Trio stroikowe, a następnie zespół solistów Filharmonii Opolskiej Quatre Voix Ensemble.

Jest laureatem III miejsca w jubileuszowym, ogólnopolskim XXX Konkursie Młodego Muzyka w Szczecinku, wyróżnienia w XIII Akademickim Konkursie Klarnetowym im. K. Kurpińskiego   we Włoszakowicach, oraz, wspólnie z zespołem, I miejsca na V Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Materiały: Źródła własne artystów