MENU

REPERTUAR
Zobacz repertuar
20 sierpnia niedziela 2017

17:00
Koncert Promenadowy

Wstep bezpłatny

ANDREA TOFANELLI
& DIZZY BOYZ BRASS BAND

W programie:
Jazz w wykonaniu zespołu występującego w nowoorleańskim składzie brass bandu

Miejsce:
Scena plenerowa Filharmonii Opolskiej
(W razie niepogody budynek Filharmonii Opolskiej)

Co sprawia, że przeboje Earth, Wind & Fire brzmią tak zjawiskowo? Dlaczego James Brown porywał swą muzyką ludzi do tańca? Gdzie tkwiła magia brzmienia The Chase? Odpowiedź jest prosta – w każdym z tych zespołów ważną rolę odgrywały instrumenty dęte: saksofony, puzony, tuba i trąbki, wraz ze spajającą ich brzmienie perkusją. Taki zestaw instrumentów wywodzi się z tradycji nowoorleańskich brass bandów i jest gotową receptą na niepowtarzalne, energetyczne brzmienie.
Dizzy Boyz Brass Band – to bardzo interesujący projekt na polskiej scenie muzycznej. Zespół założony został przez Jakuba Domańskiego, który swoją przygodę z grą na trąbce rozpoczął w Opolu i bardzo chętnie wraca tutaj przy każdej możliwej okazji.
Na co dzień współpracuje z orkiestrami Filharmonii Poznańskiej, Teatru Wielkiego w Poznaniu, Filharmonii Gorzowskiej i Polskiej Orkiestry Kameralnej Sopot, Teatrem Muzycznym w Poznaniu.
Zespół tworzy jeszcze kilku muzyków, którzy na co dzień związani są zawodowo z  instytucjami kultury, sztuki i edukacji.
Jakub Domański – trąbka/kierownictwo muzyczne
Tomasz Orłowski – trąbka
Piotr Banyś – puzon
Maciej Łakomy – puzon basowy
Maciej Sokołowski – saksofon altowy
Filip Szulc – saksofon barytonowy
Zbigniew Wilk – tuba
Maksymilian Mińczykowski – perkusja
Bartłomiej Krawczak – perkusja

Gościem specjalnym koncertu promenadowego będzie Andrea Tofanelli.

Andrea Tofaneli urodził się 26 lipca 1965 roku w Viareggio we Włoszech. W wieku 10 lat rozpoczął naukę na trąbce w zespole dętym z muzykami związanymi z Deanem Bemedettim, słynnym włosko-amerykańskim saksofonistą jazzowym, o którym wspominają wszystkie oficjalne biografie Charliego Parkera.
W wieku 14 lat Andrea Tofanelli rozpoczął współpracę z lokalnymi big bandami i zespołami muzycznymi znanymi w okolicy. A dwa lata później rozpoczął naukę w klasycznym obszarze w Konserwatorium w „Instituto Musicale Pareggiato L. Boccherini” w mieście urodzenia Giacomo Pucciniego – Lukka. W 1987 roku Andrea Tofanelli ukończył naukę w konserwatorium z najlepszymi stopniami oraz wyróżnieniem. W tym samym roku rozpoczął studia z Armando Ghitallą – solowym trębaczem w Bostońskiej Orkiestrze Symfonicznej oraz teatrze Uniwersytetu w Michigan. Także rozwinął się w kwestii gry jazzu z O. Valdambrinim i S. Fannim trębaczu-soliście RAI Television Orchestras w Rzymie oraz Milanie
W dziedzinie muzyki jazzowej Tofanelli występował we Włoszech oraz USA z niezwykłymi muzykami m.in. Maynard Fergusonen i jego Big Bop Nouvau Band, oraz w Europie z takimi zespołami i artystami jak: Randy Brecker i Claudio Roditi, Peter Erskine, Gino, Kenny Wheeler, Tom Harrell, Paul Jeffrey, Dave Liebman, Steve Swallow, Eric Marienthal, Brad Leali, Butch Miles, Carmen Bradford, Dusko Gojkovich, Frank Foster, Till Brönner, New York Voices, Valery Ponomarev, Carl Anderson, Lee Konitz, John Taylor, Palle Daniellson, Denis DiBlasio, Lew Soloff.
Andrea Tofanelli nagrał ponad 500 albumów w różnej stylistyce – od popu po jazz. Współpracował między innymi z Georgem Michaelem, Burtem Bacharachem, Joe Cockerem, Michaelem Buble, Glorią Gaynor.