MENU

REPERTUAR
Zobacz repertuar
27 sierpnia niedziela 2017

17:00
Koncert Promenadowy

Wstęp bezpłatny

Filharmonicy Opolscy
Szymon Bywalec - dyrygent
Tomasz Tomaszewski - skrzypce
Marcin Wyrostek - akordeon

W programie m.in.:
Koncert opolski Piotra Mossa – prawykonanie

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

Miejsce:
Sala koncertowa
(Ilość miejsc ograniczona)

TOMASZ TOMASZEWSKI

Początki wykształcenia muzycznego w PSM w Opolu. Średnią Szkołę Muzyczną w Opolu ukończył z wyróżnieniem w roku 1969 w klasie Danuty Sujaty. Dalej studiował w klasie Prof. Tadeusza Wrońskiego i Doc. Stanisława Kawalli w Akademii Muzycznej w Warszawie. Dyplom magisterski 1976. W latach 1974 do 1979 uczestniczył w rozmaitych kursach muzycznych pracując z O. Krysą, B. Drużyninem, W. Marschnerem, J. Fournierem, H. Szeryngiem.
W 1979 roku dzięki stypendium Ministerstwa Kultury wyjechał na roczne studia podyplomowe do Leningradu gdzie studiował w klasie skrzypiec prof. Borysa Gutnikowa oraz klasie kameralnej prof. Tamary Fidler. Od roku 1980 z przerwami do roku 1982 pracował znowu pod kierunkiem prof. Marschnera we Freiburgu.
W 1970 roku, w czasie studiów w Warszawie został członkiem Orkiestry Kameralnej "Con moto ma cantabile", a potem od 1971 do 1976 był członkiem Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod dyrekcja Karola Teutscha. Z orkiestrą tą występował – również jako solista w wielu krajach Europy, w USA i w Japonii.
Od 1975 r do 1979 r. był członkiem a potem koncertmistrzem Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka z którą występował także jako solista.
Od 1974 do 1979 r. był drugim skrzypkiem Kwartetu Polskiego, który w 1975 zdobył I nagrodę na Konkursie w Belgradzie oraz III nagrodę na konkursie ARD w Monachium w 1976 r.
Od 1980 roku mieszka w Niemczech. Od grudnia 1980 do czerwca 1981 był koncertmistrzem Orkiestry w Baden - Baden. W 1981 był członkiem Orkiestry National Theater w Mannheim.
Od sierpnia 1982 do dzisiaj zajmuje stanowisko 1 koncertmistrza Orkiestry Deutsche Oper Berlin.
Od października 1983 jest docentem Hochschule der Künste Berlin - od 2002 roku z tytułem Profesora.
Jako koncertmistrz DOB, a także gościnnie innych orkiestr grał pod dyrekcją wielu sławnych dyrygentów takich jak: Barenboim, Sinopoli, Stein, Rattle, Tielemann, Viotti, Frübeck de Burgos, Bertini, Barszaj, Mariner, Hoogwod, Abbado, Gergiev i inni.

Tomasz Tomaszewski prowadzi ożywioną działalność jako solista i kameralista. W ciągu ostatnich 35 lat swojej muzycznej kariery działał w rozmaitych formacjach :
-  jako  wieloletni członek a także jako solista orkiestry kameralnej: PHILHARMONISCHE STREICHER SOLISTEN"
- "ARTE QUARTETT BERLIN"
-  zespołu "D'AL SOLO AL TUTTI"
- "DEBUSSY ENSEMBLE BERLIN"
- "STRADIVARI SEXTETT HABISREUTINGER"
- "EUROPEAN FINE ARTS TRIO"
- jako założyciel i prymariusz POLISH STRING QUARTET  Deutsche Oper Berlin
- jako założyciel i kierownik artystyczny orkiestry kameralnej :"KAMMERSOLISTEN  DER DEUTSCHEN  OPER BERLIN"
- jako założyciel i Steh Geiger "SALON ORCHESTER DER DEUTSCHEN OPER BERLIN"
- jako koncertmistrz i Doradca  Artystyczny Orkiestry "BALTIC NEOPOLIS"

Jako kameralista współpracował z pianistami: Bruno Canino, Fabio Bidinim, François Kilianem, Jerzym Tosikiem - Warszawiakiem, Alicją  Paletą - Bugaj, Eleną Nogaevą, Ewą Tomaszewską, Mają Nosowską, Elżbietą Neumann.

Tomasz Tomaszewski jest inicjatorem i Dyrektorem Artystycznym działajacego od 2002 roku Festiwalu "ŚLĄSKIE LATO MUZYCZNE".
Jest też prezydentem założonego w 2000 roku w Berlinie INTERNATIONALE  BEETHOVEN GESELLSCHAFT oraz założycielem i prezesem zarządu EUROPEJSKIEGO FORUM MUZYKI POLSKIEJ w Berlinie.
Tomasz Tomaszewski jest też Dyrektorem i przewodniczącym Jury MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU MUZYKI KAMERALNEJ IM. LUDWIGA VAN BEETHOVENA, który od 2015 odbywa się co dwa lata w EUROPEJSKIM CENTRUM MUZYKI KRZYSZTOFA PENDERECKIEGO W LUSŁAWICACH.

Tomasz Tomaszewski jest dwukrotnym zdobywca nagrody fonograficznej "FRYDERYK"
- w 2001 roku za nagrania triów fortepianowych Chopina i Debussego z  EUROPEAN FINE ARTS TRIO"
- jako dyrygent i solista za nagrania muzyki Pawła Łukaszewskiego i Mikołaja Góreckiego z BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA

W 1998 r. Tomasz Tomaszewski za wybitne osiągnięcia artystyczne i rozpowszechnianie kultury polskiej za granicą otrzymał z rąk Prezydenta RP Złoty Krzyż Zasługi.
W tym samym roku otrzymał też od berlińskiego Kultur Senatora tytuł Kammervirtuose.
Tomasz Tomaszewski jest Honorowym Obywatelem Miasta Opola i miasta Tortorici na Sycylii.

Źródło włsne artysty

Marcin Wyrostek to akordeonista, zwycięzca polskiej, drugiej edycji programu Mam Talent. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Akordeonistów.

Pierwszym akordeonistą w rodzinie jak i nauczycielem Marcina był jego Ojciec. Akordeon trafił do jego domu, gdy dziadek zamienił jedną ze swoich krów na instrument. Od tego czasu brzmienie akordeonu zawsze towarzyszyło rodzinnym spotkaniom. Edukację muzyczną kontynuował w PSM I i II st. w Jeleniej Górze. Spędzał całe noce ćwicząc na akordeonie w garażu, aby nie budzić domowników. Swoją pasję rozwijał pod kierunkiem prof. Joachima Pichury na Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie obecnie jest wykładowcą. Jest laureatem ponad 30 konkursów akordeonowych (w kraju i za granicą), w tym Detroit (USA) 2005; Esztergom (Węgry) 2003, Dunajska Streda (Słowacja) 2003, Reinach (Szwajcaria) 2003. Był także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku akademickim 2004/2005. Jednym z najbardziej ekscytujących wyzwań muzycznych był wspólny występ z Bobbym McFerrinem w 2010 roku.

Jest założycielem kilku projektów muzycznych w tym "Marcin Wyrostek Band" (dawniej Corazon) oraz "Marcin Wyrostek Band & Dance Show" z udziałem najlepszych polskich tancerzy - Anny Głogowskiej, Jana Klimenta i Tomasza Barańskiego. (dawniej Music & Dance Show). Nagrał cztery autorskie płyty, za które otrzymał m.in potrójną platynę oraz nominację do nagrody Fryderyki 2010 za płytę "Magia del Tango", platynę za album "For Alice" i podwójną platynową płytę za krążek "Coloriage".

Właśnie ukończył pracę nad najnowszą płytą "POLACC", na której znalazły się utwory inspirowane muzyka Polską. Wykonuje muzykę klasyczną, jazzową i ethno-folk. Kluczowym elementem jego tożsamości muzycznej jest improwizacja.

Źródło: www.wyrostek.com.pl