MENU

REPERTUAR
Zobacz repertuar
13 października piątek 2017

19:00
MUSIC OF THE NIGHT
Multimedialne widowisko z muzyką na żywo
Orkiestra Symfoniczna i Chór Żeński Filharmonii Opolskiej
Przemysław Neumann – dyrygent
Izabela Polakowska-Rybska - kierownictwo artystyczne chóru
Malwina Kotz, Karol Wójcicki – prowadzenie koncertu

Program:
Gustaw Holst – Suita Planety

Bilety 20 zł, 35 zł, 50 zł
BILETY WYPRZEDANE

Miejsce:
Hala Okrąglak w Opolu
(Hala widowiskowo-sportowa w Opolu, ul. Oleska 70)

W przeciągu dwóch ostatnich lat Filharmonicy Opolscy pojawili się w kilku niestandardowych lokalizacjach. Czy to przestrzenie inspirują koncepcje takich koncertów, czy też pomysły znajdują po prostu odpowiednie dla siebie miejsca? To prawdopodobnie pozostanie tajemnicą. Pewne jest natomiast że Planety, multimedialne show z muzyką na żywo, znacznie wykroczy poza ramy typowego koncertu.

Stwierdzenie, że gwiazdami tego wieczoru będą Planety, mogłoby wyglądać na semantyczną łamigłówkę – tak jednak stanie się w istocie. Sferyczny sufit opolskiego Okrąglaka przeobrazi się bowiem w kopułę planetarium i rozbłyśnie tysiącami świateł, którym towarzyszyć będzie fenomenalna muzyka.

Wszystko rozpoczęło się w 1913 roku, kiedy to grupa angielskich artystów spędzała wakacje na Majorce. Jednym z nich był Gustav Holst – kompozytor, który znajdował się w tak złej sytuacji materialnej, że mógł wybrać się w podróż tylko dzięki wsparciu anonimowego darczyńcy.
W wyprawie wziął też udział Clifford Bax – dramaturg, poeta… i astrolog. Mężczyźni zaprzyjaźnili się ze sobą, a Holst zaintrygowany nietypową pasją Baxa postanowił skomponować dzieło, które zapewniło mu nieśmiertelną sławę – 7-częściową suitę Planety.

Której z planet brakuje w suicie Holsta? Czy astrologiczne wizje kompozytora mają szanse znaleźć odzwierciedlenie w astronomii? Jak to wszystko wygląda w rzeczywistości? Październikowy wieczór w Okrąglaku będzie debatą na wiele głosów. Nie gwarantujemy rozwiania wszystkich wątpliwości, bo zupełnie nie o to w tym chodzi.

Za mapping 3D podczas naszego koncertu odpowiadać będzie firma Mediam Event z Krakowa.


fot. Fundacja 2.8

Przemysław Neumann
Dyrektor Filharmonii Opolskiej
 
Urodził się w 1979 roku w Poznaniu. Jest absolwentem Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego oraz Szkoły Muzycznej II stopnia w Poznaniu w klasie śpiewu. Ukończył studia na Akademii Muzycznej w Poznaniu – dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie prof. Jerzego Salwarowskiego oraz prof. Antoniego Grefa.

Jest laureatem I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach w 1999 roku. W 2002 roku na III Przeglądzie Młodych Dyrygentów w Białymstoku zajął III miejsce.

Jako dyrygent prowadził orkiestrę Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz orkiestry: Filharmonii Białostockiej, Częstochowskiej, Lubelskiej, Krakowskiej, Szczecińskiej, Śląskiej w Katowicach, Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Świętokrzyskiej w Kielcach, Opery Bałtyckiej oraz Toruńską Orkiestrę Symfoniczną.

Już podczas studiów nawiązał współpracę z poznańskim Teatrem Muzycznym, do roku 2013 będąc jego etatowym dyrygentem i kierownikiem orkiestry. Przez 9 sezonów artystycznych przygotował kilka premier oraz poprowadził kilkaset spektakli i koncertów. Od 2010 roku współpracuje z Gliwickim Teatrem Muzycznym, od 2013 z Teatrem Wielkim w Poznaniu.

Po obronie doktoratu w roku 2009 podjął pracę naukową w katedrze dyrygentury poznańskiej Akademii Muzycznej.

1 września 2015 roku został dyrektorem Filharmonii Opolskiej.

 

Koncert odbędzie się w dopiero co wyremontowanej  Hali Widowiskowo-Sportowej "Okrąglak"
Zdjęcie wykonane podczas próby akustycznej.

Koncerty
specjalne