MENU

REPERTUAR
Zobacz repertuar
20 października piątek 2017

19:00
XXVI Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny DRUM FEST

Bilety 30 zł
Bilety ulgowe 15 zł

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej
Nicholas Williams /USA/

dyrygent
Ney Rosauro /Brazylia/
Ludwig Albert  /Belgia/
Mark Ford /USA/
Rodrigo Fernandes Marques /Francja/
Eric Sammut /Francja/

marimba, wibrafon

 

Program:
Ney Rosauro – II Koncert na wibrafon i orkiestrę
Eric Sammut –  Koncert na marimbę Sugaria
Ludwig Albert (prapremiera)
Casey Cangelosi – II koncert na marimbę i orkiestrę

Miejsce: Sala koncertowa

Międzynarodowy festiwal DRUM FEST to obok Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki druga największa impreza festiwalowa odbywająca się w Opolu. Unikatowe w skali Europy święto muzyki perkusyjnej jest przestrzenią spotkań fanów z artystami, nauczycieli z uczniami i Polaków z zagranicznymi gośćmi.

W ramach Festiwalu Opolszczyznę odwiedziły jedne z największych gwiazd światowej sceny – zarówno jazzowej, rockowej jak i klasycznej. Festiwal DRUM FEST posiada wieloletnią tradycję i wyjątkowy charakter: koncerty festiwalowe odbywają się nie tylko w Opolu, ale także w kilku miastach południowej Polski.

Tegoroczna edycja DRUM FESTU będzie wydarzeniem o charakterze interdyscyplinarnym, łączącym różnorodne elementy gatunków muzycznych z silnym aspektem edukacji artystycznej. Zaproszeni do udziału w Festiwalu goście to najwyższej klasy światowi artyści, którzy zaprezentują swoje umiejętności i kunszt sztuki – nie tylko perkusyjnej.

Od lat Festiwal DRUM FEST organizowany jest we współpracy z Filharmonią Opolską i rokrocznie zaproszeni soliści występują na deskach sceny Sali koncertowej, z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej. W ubiegłych latach gościliśmy między innymi: Keiko Abe, Piusa Cheunga, Mike’a Terrana, Jordana Rudessa, Marka Wooda  i wielu innych. Na marimbie i wibrafonie podczas tegorocznej edycji zagrają: Mark Ford /USA/, Ney Rosauro /Brazylia/, Ludwig Albert /Belgia/ w duecie z Rodrigo Fernandes Marques oraz Eric Sammut /Francja/, a całość poprowadzi dyrygent z Północnego Teksasu – Nicholas Williams.

 

Profesor Mark Ford pochodzi z USA. Jest wykładowcą perkusji oraz koordynatorem największego programu perkusyjnego na Uniwersytecie w Denton w Północnym Teksasie (UNT). Był prezesem stowarzyszenia perkusyjnego Percussive Art Society (PAS). Profesor jest wybitnym specjalistą w swojej dziedzinie. Do dziś komponuje i jest aktywnym marimbafonistą występującym na całym świecie. Często prowadzi konferencje muzyczne w USA. Mark jest również Dyrektorem Artystycznym Międzynarodowych Konkursów Marimbowego oraz Wibrafonowego odbywających się w Opolu. W swoim dorobku ma wiele nagranych płyt marimbowych i perkusyjnych. Jego solowe płyty to między innymi Stealing a Moment, Motion Beyond oraz Polaris. Nagrał również dwie płyty DVD oraz CD z japońską wirtuoz marimby Keiko Abe i UNT Wind Symphony. Pod jego kierownictwem zespół UNT Percussion Ensemble wystąpił w Polsce, Chorwacji, Francji oraz Belgii. Wygrali również Międzynarodowy Konkurs Zespołów Perkusyjnych organizowanego przez PAS.

Doktor Ney Rosauro jest brazylijskim wirtuozem instrumentów perkusyjnych, uważany za jednego z najbardziej dynamicznych i oryginalnych kompozytorów oraz perkusistów symfonicznych. Doktorat ukończył na Uniwersytecie w Miami pod okiem Freda Wickstorma. Wykładał perkusję na wielu uczelniach i wydziałach między innymi na Escola de Musica de Brasilia w Brazylii, Departamencie Perkusji na Uniwersytecie Federalnym w Santa Monica, Uniwersytecie w Miami na Florydzie gdzie był dyrektorem katedry perkusji. Jako kompozytor napisał ponad 100 utworów oraz wydał wiele publikacji metodycznych. Jego kompozycje znane są na całym świecie. Są grane i nagrywane przez innych wybitnych artystów światowej sławy jak Evelyn Glennie czy London Symphony Orchestra. Utwór Concerto for Marimba and Orchestra grany był przez ponad 2500 orkiestr z całego świata, sam Ney Rosauro wystąpił solo lub z orkiestrą w ponad 45 różnych krajach. Dziesięć solowych płyt zostało docenione przez perkusistów i miłośników muzyki generalnej.

Eric Sammut jest muzykiem urodzonym we Francji. Swoją edukację muzyczną zaczął od nauki gry na pianinie. Następnie uczęszczał na zajęcia perkusji z Michelem Ventula w Narodowym Regionalnym Konwersatorium [National Regional Conservatory (NRC)] w rodzinnym mieście Tuluzie. Jego różnorodne doświadczenia muzyczne pozwoliły mu docenić muzykę wszystkich gatunków, od Bacha i Mozarta po jazz i rock. Po studiach w Conservatoire supérieur de musique de Lyon został Pierwszym Perkusistą w l’Opera de Lyon. Właśnie w tym okresie wyłoniła się jego pasja do marimby. Znalazł wtedy nowe muzyczne i techniczne podejście do tego instrumentu. W 1995 wygrał Międzynarodowy Konkurs Marimbowy (Leigh Howard Stevens International Marimba Competition) i odbył tourne po USA. Koncertował na całym świecie, dzięki czemu zdobył uznanie jako międzynarodowy artysta. Obecnie pełni funkcję Głównego Perkusisty Orkiestry w Paryżu i uczy marimby w Konserwatorium w Paryżu. Specjalizując się w sztuce improwizacji, jego zakres muzycznych interakcji obejmuje od Bacha do Cole'a Portera, od Prokofiewa po Edith Piaf. Sammut stał się także jednym z najważniejszych kompozytorów muzyki na marimbie i aktywnie promuje instrument w całej Francji i całej Europie.

Ludwig Albert to wirtuoz marimby, uznany na świecie profesor oraz pedagog. W 1996 założył organizację Marimba Projects, która miała na celu rozprzestrzenienie zainteresowania marimbą poprzez organizowanie wszelkich projektów oraz spotkań pedagogicznych związanych z tym instrumentem. Jako pierwszy Belg uczył się, tworzył i grał koncerty z wirtuozką marimby z Japonii - Keiko Abe. Twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Marimby w Belgii oraz Konkursu Marimbowego. Wykładał na Uniwersytetach w niemal całej Europie oraz wielu krajach na innych kontynentach. W 1995 roku utworzył duet "Patrasche", który w pionierski oraz unikalny sposób łączy marimbę z wokalem. Duet do dziś jest inspiracją dla wielu muzyków. Ludwig jest pierwszym europejskim marimbafonistą, który został endorserem firmy Adams. W 2012 roku świętował 20 - lecie swojej kariery poprzez wydanie 4 nowych płyt.