MENU

REPERTUAR
Zobacz repertuar
8 grudnia piątek 2017

19:00
Przyszłość orkiestra!

Bilety 15 zł


Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej
Przemysław Neumann – dyrygent
Jakub Waszczeniuk – trąbka
Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina w Opolu
Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. W. Lutosławskiego w Nysie

 

Program:
Feliks Mendelssohn-Bartholdy – Uwertura koncertowa h-moll op. 26 Hebrydy
Joseph Haydn – Koncert na trąbkę i orkiestrę Es-dur
Ludwig van Beethoven – VII Symfonia A-dur op. 92

Miejsce: Sala koncertowa

Na Opolszczyźnie od siedemdziesięciu lat działają ośrodki szkolnictwa muzycznego. Filharmonia Opolska dwa miesiące temu weszła odważnym krokiem w 66. sezon artystyczny. Kim są artyści zasiadający w Orkiestrze? Czy istnieje między tymi instytucjami jakaś korelacja?
W szkołach muzycznych kształcić mogą się dzieci począwszy od pierwszej klasy szkoły podstawowej, aż do końca liceum. Obecny system ich funkcjonowania wciąż nie jest jednak dopasowany do panujących w zawodowych realiach warunków: młodzi instrumentaliści grają przede wszystkim solo, zajęcia z orkiestry bywają jedynie urozmaiceniem szkolnej codzienności. Przeprowadzony (dzięki dofinansowaniu MKiDN) w ostatnich miesiącach projekt edukacyjny Przyszłość... orkiestra! to próba przewartościowania tych aspektów nauki.
Uczestnicy projektu – uczniowie szkół muzycznych Opola i Nysy – sumiennie pracowali podczas warsztatów prowadzonych przez Filharmoników Opolskich oraz artystów czołowych polskich orkiestr (m.in.: Filharmonii Narodowej, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Sinfonii Varsovii czy NFM Filharmonii Wrocławskiej), przygotowując fantastyczny, symfoniczny repertuar.
W pierwszych dniach grudnia mieli okazję uczestniczyć w autentycznym procesie powstawania koncertu filharmonicznego zawodowej orkiestry. Każdy z młodych instrumentalistów zasiadł
w pulpicie z jednym z Filharmoników Opolskich i mógł podpatrywać go przy codziennej pracy, uczyć się właściwych dla tego zawodu zachowań i nawyków oraz doświadczyć wspólnego interpretowania arcydzieł muzyki klasycznej przez orkiestrę i dyrygenta.
8 grudnia to ich wielki dzień: wystąpią jako pełnoprawni członkowie zespołu podczas finałowego koncertu. Kto wie – może zaszczepiona w młodych muzykach prawdziwa pasja grania orkiestrowego zaowocuje ich dążeniem do tego, by w przyszłości zasilić szeregi Opolskich Filharmoników?

Jakub Waszczeniuk
Na początku była pasja do muzyki. Szczególnie tej “blaszanej”. Każdego z nas zaprowadziła do szkoły muzycznej, potem na studia, by w końcu stać się wspólnym zawodem. Tak się spotkaliśmy - razem ucząc się, grając w tych samych projektach, lub startując w tych samych konkursach. Choć każdy z nas jest w swoim mieście utytułowanym solistą, bardzo chcieliśmy zrobić coś razem, w pełni wykorzystać swoje umiejętności i stworzyć tym samym zespół, którego jeszcze w Polsce nie było - kwintet złożony z solistów najlepszych polskich orkiestr symfonicznych. Tak narodził się Polish Brass Quintet.
Chcemy w pełni pokazać polskiej i międzynarodowej publiczności możliwości naszych instrumentów, które w partiach orkiestrowych często są jedynie tłem. Dodają koloru dziełom symfonicznym, pozostając w tyle za innymi sekcjami. Tymczasem blacha, to nie tylko marsze i hejnały. Największy potencjał w blaszanych składach dostrzegli kompozytorzy XX wieku, dlatego repertuar z tej epoki jest w centrum naszych zainteresowań. Chcemy współpracować z uznanymi polskimi i zagranicznymi kompozytorami, zachęcając ich do tworzenia utworów z myślą o Polish Brass Quintet. Chcemy również inspirować młodych twórców, by odkryli potencjał drzemiący w blaszanym kwintecie i debiutujących muzyków, by częściej tworzyli podobne składy. Mamy nadzieję, że dzięki temu powstanie nowy repertuar, który w przyszłości będą mogły wykorzystać podobne zespoły w Polsce i na świecie. Chcemy też angażować się w rozwój blaszanej kameralistyki, poprzez udział w kursach mistrzowskich i warsztatach oraz obecność na krajowych i zagranicznych festiwalach.
Polish Brass Quintet, to zespół ludzi z pasją i umiejętnościami. Wspólna przygoda, która każdego dnia daje nam dużo radości, a my chcemy ją dawać naszej publiczności. Zapraszamy na koncerty!

www.polishbrassquintet.pl