MENU

REPERTUAR
Zobacz repertuar
2 marca piątek 2018

19:00
Koncert symfoniczny
Dyrygent - laureat X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga
Andrzej Krawiec – skrzypce
Program:
Piotr Czajkowski – Koncert skrzypcowy D-dur op. 35
TBA

Bilety 40 zł
Bilety ulgowe 20 zł

Abonamenty

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej
Dyrygent - laureat X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga
Andrzej Krawiec – skrzypce

Program:
Piotr Czajkowski – Koncert skrzypcowy D-dur op. 35
TBA

Miejsce: Sala koncertowa

Raz na pięć lat oczy wielu dyrektorów filharmonii, profesorów akademii muzycznych, młodych adeptów dyrygentury, muzycznych dziennikarzy i melomanów zwrócone są w kierunku Katowic i odbywającego się tam Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga.
Fitelberg to trzeci (obok konkursów Chopinowskiego i Wieniawskiego) konkurs muzyczny w Polsce, którego sława i renoma rzeczywiście wykracza daleko poza granice naszego kraju i kontynentu. Jego pierwsza edycja odbyła się w przypadającą w 1979 roku setną rocznicę urodzin Grzegorza Fitelberga. Od 1982 roku wydarzenie (funkcjonujące obecnie w cyklu pięcioletnim) należy do prestiżowej, Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie. Tegoroczna, X edycja Konkursu zgromadziła aż 171 zgłoszeń z 41 krajów, a do przesłuchań dopuszczonych zostało dokładnie 50 młodych dyrygentów. Czy zwycięstwo w Fitelbergu jest gwarancją wielkiej kariery? Czy przez trzy etapy konkursowych przesłuchań przedrze się któryś z dziewięciu zakwalifikowanych Polaków? W Konkursie ważniejsza jest wrażliwość czy skuteczność?

A tych pytań (i niewiadomych) jest znacznie więcej. Pewne jest jedno – w drugim etapie przesłuchań uczestnicy muszą zmierzyć się z trudną sztuką akompaniowania soliście-instrumentaliście. Jednym z dzieł, nad którymi będą pracować w tym aspekcie jest Koncert skrzypcowy D-dur Piotra Czajkowskiego i między innymi tę właśnie kompozycję zwycięzca X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga wykona wraz z Filharmonikami Opolskimi i Andrzejem Krawcem, na co dzień koncertmistrzem Orkiestry.

 

Strefa Gwiazd