MENU

REPERTUAR
Zobacz repertuar
2 marca piątek 2018

19:00
Koncert symfoniczny
Dyrygent - laureat X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga
Andrzej Krawiec – skrzypce
Program:
Piotr Czajkowski – Koncert skrzypcowy D-dur op. 35
TBA

Bilety 40 zł
Bilety ulgowe 20 zł

Abonamenty

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej
Dyrygent
- laureat X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga
Andrzej Krawiec – skrzypce

Program:
Piotr Czajkowski – Koncert skrzypcowy D-dur op. 35
TBA

Miejsce: Sala koncertowa

Raz na pięć lat oczy wielu dyrektorów filharmonii, profesorów akademii muzycznych, młodych adeptów dyrygentury, muzycznych dziennikarzy i melomanów zwrócone są w kierunku Katowic i odbywającego się tam Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga.

Fitelberg to trzeci (obok konkursów Chopinowskiego i Wieniawskiego) konkurs muzyczny w Polsce, którego sława i renoma rzeczywiście wykracza daleko poza granice naszego kraju i kontynentu. Jego pierwsza edycja odbyła się w przypadającą w 1979 roku setną rocznicę urodzin Grzegorza Fitelberga. Od 1982 roku wydarzenie (funkcjonujące obecnie w cyklu pięcioletnim) należy do prestiżowej, Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie. Tegoroczna, X edycja Konkursu zgromadziła aż 171 zgłoszeń z 41 krajów, a do przesłuchań dopuszczonych zostało dokładnie 50 młodych dyrygentów. Czy zwycięstwo w Fitelbergu jest gwarancją wielkiej kariery? Czy przez trzy etapy konkursowych przesłuchań przedrze się któryś z dziewięciu zakwalifikowanych Polaków? W Konkursie ważniejsza jest wrażliwość czy skuteczność?

A tych pytań (i niewiadomych) jest znacznie więcej. Pewne jest jedno – w drugim etapie przesłuchań uczestnicy muszą zmierzyć się z trudną sztuką akompaniowania soliście-instrumentaliście. Jednym z dzieł, nad którymi będą pracować w tym aspekcie jest Koncert skrzypcowy D-dur Piotra Czajkowskiego i między innymi tę właśnie kompozycję zwycięzca X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga wykona wraz z Filharmonikami Opolskimi i Andrzejem Krawcem, na co dzień koncertmistrzem Orkiestry.

Andrzej Krawiec, skrzypce

Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Zenona Brzewskiego i prof. Mirosława Ławrynowicza. Współpracował z kilkoma orkiestrami w Europie, m.in. Orquesta Sinfonica Ciudad de Oviedo (Hiszpania), Orquesta Do Norte (Portugalia), Interworld Production Orchestra (Niemcy). Od 2003 roku jest koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera w Opolu.
Prowadzi również ożywioną działalność koncertową jako solista. Występował w kraju i za granicą, m.in. w Nowym Jorku, Londynie, jest stałym gościem festiwalu Un aire de Pologne"w Dieppe (Francja). Jako muzyk-kameralista jest związany głównie z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Opolskiej, z którą koncertował w Europie i Ameryce Południowej oraz z Kwartetem Smyczkowym (Sao Paulo, Brazylia) i Kwintetem Fortepianowym (Niemcy, Austria, Rumunia, Chiny - EXPO 2010-Szanghaj).
Z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Opolskiej pod batutą Bogusława Dawidowa nagrał płytę Cztery Pory Roku Antonio Vivaldiego.

 

Strefa
Gwiazd