MENU

REPERTUAR
Zobacz repertuar
3 marca sobota 2018

19:00
standardy jazzowe
Wojciech Karolak Trio

Bilety 20 zł

Wojciech Karolak – organy Hammonda
Tomasz Grzegorski – saksofon tenorowy
Arek Skolik – bębny

Miejsce: Scena klubowa

Kariera muzyczna Wojciecha Karolaka zaczęła się w 1958, kiedy nawiązał współpracę z zespołem Jazz Believers jako saksofonista. W zespole tym występowali także Jan Ptaszyn Wróblewski oraz Krzysztof Komeda. W latach 1959-60 grał na saksofonie w grupie The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego.
W 1961 roku poświęcił się grze na fortepianie w zespole Andrzeja Kurylewicza. Współpracował także z Swingtetem Jerzego Matuszkiewicza. Był też aranżerem i kompozytorem Studia M-2 i Big Bandem Polskiego Radia.
W 1962 roku założył The Karolak Trio wspólnie z Andrzejem Dąbrowskim i wydał pierwszą autorską płytę. W 1963 roku współpracował z Ptaszynem Wróblewskim w zespole Polish Jazz Quartet. W 1966 roku wyjechał do Szwecji, gdzie dorabiał, grając w klubach i restauracjach. W 1973 roku stał się właścicielem organów Hammonda-B3. W latach 1973-1978 współpracował z Janem Ptaszynem Wróblewskim w zespole Mainstream.
W latach 80. XX wieku razem z Tomaszem Szukalskim i Czesławem Małym Bartkowskim stworzył formację Time Killers. Wspólnie nagrali album, który został uznany (w ankiecie krytyków Jazz Forum) za najlepszą płytę jazzową dekady.  W 1988 roku Wojciech Karolak brał udział w nagraniu płyty Obywatela GC, grał tam na organach Hammonda. Od lat 90. XX wieku współpracował regularnie z Jarkiem Śmietaną, z którym nagrał kilka albumów. Udziela się także w projektach jazzowych Piotra Barona i Zbigniewa Lewandowskiego.
Eksperymentował również jako kompozytor muzyki filmowej. Jednym z obrazów, do którego pisał muzykę, była Konopiełka w reżyserii Witolda Leszczyńskiego, do której napisał m.in. bardzo charakterystyczny motyw, oddający specyfikę barokowej, polifonicznej muzyki organowej. Pisał też muzykę do tekstów żony Marii Czubaszek. W 2007 roku pojawił się w filmie Ryś w roli Boogiewoogiewicza.
2015 rok zaowocował dwoma wspaniałymi wydarzeniami. Pierwsze to muzyka do filmu Janusza Majewskiego  Ekscentrycy, w którym to filmie można także usłyszeć, zaaranżowane przez Karolaka, przepiękne standardy muzyki jazzowej amerykańskich big bandów lat 40-tych ubiegłego stulecia.  Wszystkie te utwory, w całości, zostały zamieszczone na wydanej przez Agorę płycie CD pt. Ekscentrycy. Drugie to nawiązanie ściślejszej współpracy z gwiazdą jazzowej wokalistyki Stanisławem Sojką tworząc program z muzyką swingową – Stanisław Sojka i Trio Wojciecha Karolaka /Wojciech Karolak – organy Hammonda, Tomasz Grzegorski – saksofon, Arek Skolik – bębny/.