MENU

REPERTUAR
Zobacz repertuar
23 marca piątek 2018

19:00
WIELKI POST WIELKA MUZYKA
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej
Chór Filharmonii Opolskiej
Zbigniew Graca – dyrygent
Program:
Józef Elsner – Pasja op. 65

Bilety
A – 60 zł, B – 45 zł, C – 30 zł

Abonamenty

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej
Chór Filharmonii Opolskiej
Zbigniew Graca – dyrygent

Program:
Józef Elsner – Pasja op. 65

Miejsce: Sala koncertowa
 

ZBIGNIEW GRACA- dyrygent                             
Studiował w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec Tadeusza Wrońskiego oraz dyrygentury symfoniczno-operowej u Stanisława Wisłockiego. Swoje umiejętności doskonalił u Franco Ferrary w Sienie (Włochy) oraz u Rafaela Kubelika w Lucernie (Szwajcaria).
Jest laureatem głównych nagród w konkursach dyrygenckich: w Kopenhadze (Konkurs im. N. Malko- III), w Katowicach (Konkurs im. G. Fitelberga- V) oraz w Wiedniu (Konkurs im. H. Swarowskiego- III).
W latach 1975-80 współpracował z Orkiestrą Radiową w Warszawie, a następnie – jako koncertmistrz i dyrygent – z Orkiestrą Symfoniczno-Operową w Akwizgranie (Niemcy). W latach 1985-88 był etatowym dyrygentem Opery Królewskiej w Kopenhadze. W sezonie 1989/90 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Państwowej Opery  we Wrocławiu.
W latach 1992-95 był regularnym gościnnym dyrygentem Opery Poznańskiej, gdzie przygotował i prowadził premiery m.in. „Aidy” Verdiego, „Cyganerii” Pucciniego, „Święta wiosny” Strawińskiego czy „Cudownego Mandaryna” Bartoka.
Obecnie – od 1989 r. –  jest etatowym dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej.
Tu przygotował i pełnił kierownictwo muzyczne wielu oper Mozarta, Rossiniego czy Donizettiego. Współtworzy muzycznie coroczny Festiwal Mozartowski w Warszawie od chwili jego powstania w roku 1991.
Występuje niemal we wszystkich krajach Europy (regularnie w Skandynawii, Niemczech, Hiszpanii, Francji, Włoszech, na Litwie i Łotwie), w Japonii i Stanach Zjednoczonych. Od 1995 r. jest corocznie zapraszany na występy do Izraela.
Od 1998 r. występuje w Turcji z Prezydencką Orkiestrą Symfoniczną oraz w Narodowym Teatrze Operowym w Ankarze. Rok 1999 zaowocował współpracą z Łotewskim Narodowym Teatrem Operowym, która trwa do dziś. W LNO w Rydze kierował muzycznie premierami oper Mozarta: „Don Giovanni”,  ”Cosi fan tutte”,  ”Wesele Figara” oraz „Czarodziejski Flet”.
Od 2012 roku ponownie współpracuje  z Teatrem Wielkim w Poznaniu, gdzie dyryguje  operami:  „Wesele Figara”,  „Cyrulik sewilski,  ”Don Giovanni”  i „Toska”.

W Polsce koncertuje z zespołami niemal wszystkich orkiestr: w Filharmonii Narodowej
w Warszawie, filharmoniami w Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Gdańsku, Białymstoku, Lublinie, Bydgoszczy, Rzeszowie, z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach czy z Polską Orkiestrą Kameralną – Sinfonią Varsovią.
W swoim dorobku posiada liczne nagrania archiwalne oraz płytowe.