MENU

REPERTUAR
Zobacz repertuar
17 czerwca niedziela 2018

18:00
NA DWA GŁOSY - Wielcy Nieobecni II
Obecni:
Alicja Kalinowska i Wojciech Dereń
Nieobecni:
Kalina Jędrusik, Jacek Kaczmarski

Bilety 25 zł
Miejsce: Scena klubowa

 

Kalina Jędrusik-Dygat (1930 -1991) - polska aktorka teatralna i filmowa, piosenkarka i artystka kabaretowa. Ogromną popularność przyniósł Kalinie Jędrusik udział w programach telewizyjnych Kabaretu Starszych Panów oraz kreacje filmowe, m.in. Joanny w „Lekarstwie na miłość” w reż. Jana Batorego.
„Niezapomniana dziewczyna, która narodziła się ze zbędnego żeberka kaloryfera w Kabarecie Starszych Panów, pełna seksapilu Lucy Zuckerowa z Ziemi obiecanej, niezapomniana Holly Golightly ze Śniadania u Tiffany’ego. Ma opinię skandalistki. Gorszycielki obrażającej socjalistyczną moralność. Wampa, którego bojkotują uczciwe Matki Polki. Nie znosi hipokryzji. Żyje barwnie, według własnych reguł. Przerasta swoją epokę. "Jej seks był z modelu, który dopiero miał nadejść"- zauważa Kazimierz Kutz. "Kocham panią, pani Kalino, już na zawsze!"- wyznaje fan na stronie internetowej Kaliny Jędrusik. Data wpisu: wiele lat po śmierci aktorki. Podobnie jak inne na stronie Jędrusik na Facebooku. Fani piszą: "Jedyna, niepowtarzalna kobieta! Jedna z najgorętszych ikon polskiej kultury". Internauci zamieszczają zdjęcia gwiazdy, filmiki z nagraniami jej piosenek, fragmenty tekstów. Kalina wiecznie żywa?”.
Źródło: www.styl.pl

Podczas koncertu słyszymy piosenki z Jej repertuaru, które napisali m.in. Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski, Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski: Mój pierwszy bal, Bo we mnie jest seks, Na całych jeziorach ty, Ja nie chcę spać.

 

Jacek Kaczmarski  (1957- 2004) - poeta, prozaik, kompozytor, piosenkarz, twórca tekstów piosenek. Znany głównie dzięki piosenkom o tematyce historycznej (Rejtan, czyli raport ambasadora; Sen Katarzyny II, Lekcja historii klasycznej, Jałta, Ballada wrześniowa) i społeczno-politycznej (Mury, Nasza klasa, Obława).
 Jego debiut przypadł na rok 1976 (miał on miejsce podczas Warszawskiego Jarmarku Piosenki), choć same teksty niektórych piosenek powstały znacznie wcześniej. Na lata siedemdziesiąte datuje się też początek długotrwałej i owocnej współpracy Kaczmarskiego z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim. Pierwszy ich wspólny program - Mury - powstał w roku 1979; potem były jeszcze Muzeum oraz Raj.  W roku 1979 Kaczmarski otrzymał nagrodę na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie za utwór Obława, a w 1981 - nagrodę dziennikarzy na festiwalu w Opolu za Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego, wciąż pozostające jedną z najbardziej cenionych jego piosenek. W tekstach piosenek Kaczmarskiego dwie kwestie natychmiast zwracają na siebie uwagę: wysmakowana ironia oraz umiejętność ponownego opowiadania tekstów kultury w taki sposób, że wciąż budzą one zainteresowanie słuchacza bądź wręcz wyrażają nowe, nieznane oryginałowi treści.

 

Kontynuując czteroletnią tradycję prezentowanego w Filharmonii Opolskiej cyklu koncertów „Na Dwa Głosy”, proponujemy w 2018 r. cykl koncertów zatytułowany „Na Dwa Głosy –Wielcy Nieobecni II”. W 2017r. koncerty „Na dwa głosy – Wielcy Nieobecni” cieszyły się ogromną popularnością wśród słuchaczy, dlatego postanowiliśmy podtrzymać ten cykl.
W wykonaniu ośmiu duetów wokalnych, wywodzących się z prowadzonego od 1991 r. przez Jacka Mełnickiego Opolskiego Studia Piosenki, a obecnie występujących na polskich scenach teatralnych i musicalowych (wrocławski teatr „Capitol”, warszawska „Roma”, krakowskie „Variete”), usłyszymy utwory pochodzące z repertuaru nieżyjących już wielkich artystów piosenki. W koncertach wystąpią znani już Państwu wykonawcy, ale pojawią się również nowe twarze.
Podczas koncertów zostaną zaprezentowane zarówno polskie, jak i światowe, ponadczasowe przeboje, skomponowane, napisane lub wykonywane przez „Wielkich Nieobecnych”: m.in. utwory Jacka Kaczmarskiego, Zbigniewa Wodeckiego, Billie Holiday, Marylin Monroe, Miry Kubasińskiej, Grzegorza Ciechowskiego, Elvisa Presleya, we współczesnych, często zaskakujących artystycznie, aranżacjach.
Będziemy także kultywować lubiany i doceniony przez naszą publiczność zwyczaj wykonywania podczas każdego z koncertów tzw. „repertuaru obowiązkowego”, który zawsze stanowi pewną muzyczną niespodziankę i polega na spontanicznej prezentacji przez wokalistów trzech utworów, wybranych przez kierownika muzycznego każdego z koncertów, Jacka Mełnickiego z jego akompaniamentem na fortepianie akustycznym. W pozostałym repertuarze we wszystkich koncertach wokalistom towarzyszyć będą znakomici instrumentaliści.
 
Zgodnie z dotychczasową tradycją, cykl zakończy grudniowy, galowy koncert świąteczny z udziałem wszystkich artystów biorących udział w comiesięcznych koncertach.